Hradec Králové: Město českých královen, město Ulrichovo

Autoři: Alois Antonín KUBÍČEK, Zdeněk WIRTH

Knihu doporučuje: Knihovna města Hradce Králové


Javascript is required to view this map.

O knize

Tato publikace obsahuje informace o historii Hradecka od pravěku až po zrod moderního města v období první republiky. Pojednává o původním sídelním hradě údělních knížat, o jmenování Hradce nad Labem svobodným královským městem i věnným městem českých královen. Je zde popsán i Hradec v době husitské, za třicetileté války, v době jezuitů; přeměna města ve vojenskou pevnost, její zbourání a rozvoj Hradce Králové za starostování JUDr. Ulricha. V publikaci je také stručně nastíněn stavební vývoj města za gotiky, renesance i v baroku a moderním urbanismu, významné kulturní a architektonické památky, ale i známé královéhradecké osobnosti.

Ukázka z knihy

Hradecko je staré kulturní území. Bylo obsazeno již v třetím tisíciletí před Kristem zemědělským lidem mladší doby kamenné, který však záhy značně prořidl a neměl proto zvláštního významu pro kulturu země na počátku následující doby bronzové. Potom však v mladším období této doby vešel do kraje v několika proudech nový lid popelnicových polí a hustě jej obsadil. Byli to také zemědělci a udrželi se tu pak konservativně nejméně tisíc let. Jejich hřbitovy posvátných popelnicových polí se sty hrobů zjistil po prvé v XVII. století jesuita Bohuslav Balbín a po něm je již hojně objevuje při provádění zemních prací na stavbě hradecké pevnosti otec české archeologie, hradecký purkrabí K. J. Biener z Bienenberga, který je i obšírně popsal ve své monografii o městě.

(s. 11)

KUBÍČEK, Alois Antonín; WIRTH, Zdeněk. Hradec Králové město českých královen, město Ulrichovo. Hradec Králové : Spořitelna Královéhradecká, 1939. 95 s.