Jablonecká radnice 1931-1933. Příběh stavby architekta Karla Wintera

Autor: Jan STRNAD a kol.

Knihu doporučuje: Městská knihovna Jablonec nad Nisou


Javascript is required to view this map.

O knize

Publikace věnovaná stavbě nové jablonecké radnice, která je spolu s římskokatolickým kostelem jednou ze dvou hlavních dominant města. Nová radnice je architektonicky velmi zajímavá a cenná jablonecká stavba, monumentální památka moderní architektury. Přesto byla stavba v době komunismu prakticky ignorována, neboť autorem byl Němec Karl Winter. Interiéry radničních prostor včetně kina reprezentovaly ve své době to nejlepší ve stylu art deco na našem území.

Ukázka z knihy

Karl Winter si byl dobře vědom urbanistického významu nové stavby, a záměrně proto v konečném projektu použil vysokou a mohutnou hranolovou věž jako paralelní linii k věži právě dokončovaného nového katolického kostela. Docílil tak znásobení kontrastu nových dominant s horizontální rozlohou města; tato kompozice dodala městu dosud chybějící vertikální strukturu. Věž se rovněž stala svorníkem několika důležitých uličních tahů a významným orientačním bodem uvnitř města.


STRNAD, Jan et al. Jablonecká radnice. 1. vyd. Jablonec nad Nisou : Městské informační centrum, 2008. 118 s. ISBN 978-80-254-2708-8.