Jindřichohradecká jezuitská kolej

Autor: Luděk JIRÁSKO a kol.

Knihu doporučuje: Městská knihovna Jindřichův Hradec


Javascript is required to view this map.

O knize

Publikace se zabývá osudem budovy jezuitské koleje v Jindřichově Hradci od jejího založení až po současnost. Jezuitská kolej byla od svého založení roku 1594 kolébkou vzdělanosti v Jižních Čechách. Působila zde celá řada významných osobností např. Bohuslav Balbín. Činnost jezuitského řádu se také odrazila na architektuře a výzdobě budovy koleje. Díky bohatému fotografickému materiálu si mohou čtenáři prohlédnout unikátní nástěnné malby z 1. poloviny 17. století.

Ukázka z knihy

Během téměř dvousetletého působení jindřichohradeckého jezuitského gymnázia prošlo jeho dlouhými chodbami mnoho ve své době vysoce postavených a uznávaných lidí, dnes většinou již zapomenutých, ale i řada opravdových osobností z řad studentů i profesorů, později význačných představitelů politického, duchovního, vědeckého i uměleckého světa, jejichž skutky a díla promlouvají až do současnosti. Z evropského pohledu byl určitě nejslavnějším František Rákóczi, pozdější maďarský národní hrdina, vůdce protihabsburského národního odboje v letech 1703-1708, jehož osobní vzpomínky na Jindřichův Hradec jsou autentickou výpovědí o prostředí města, zámku i kolejního života ke konci 17. století.

(s. 48)

JIRÁSKO, Luděk et al. Jindřichohradecká jezuitská kolej : Národní muzeum fotografie. 1. vyd. Jindřichův Hradec : Národní muzeum fotografie, 2006. 79 s. ISBN 80-254-5937-3.