Kaplicko a Novohradsko: Historie, krajina a turistické trasy

Autoři: Otto MÖRTL, Miroslav SVOBODA (průvodce)

Knihu doporučuje: Městská knihovna Kaplice


Javascript is required to view this map.

O knize

Průvodce historií a památkami města Kaplice, krajinou Kaplicka a části Novohradska. Kniha je doplněna tipy na turistické výpravy do okolí.

Ukázka z knihy

Zveme vás do jednoho kouta jižních Čech, který je dosud méně znám než mnohé jiné, a přesto je stejně půvabný a má své zvláštnosti. Pravda, nesetkáváme se zde s mimořádně velkým počtem stavebních a historických památek jako třeba jinde, ani s velkými rekreačními a jinými objekty, ale nalezneme tu přívětivou, klidnou krajinu a prostředí, ve kterém se skutečně můžete cítit doma. Kaplice a její okolí dávají každému místnímu obyvateli i návštěvníkovi pocit vyrovnané pohody, s jakou se lze dnes setkat jen vzácně.

Kaplicko není v dějinách jižních Čech nějakou popelkou. Naopak, počátky osídlení tohoto kraje sahají prokazatelně až do 13. století a týkají se většího počtu míst než jinde. Uveďme jen samotnou Kaplici, Dolní Dvořiště, Rožmitál na Šumavě, Sokolčí, Pořešín a Velešín. Míst, o nichž se dochovaly první písemné zprávy ze 14. století, je v tomto kraji nepřeberně. Se stopami dějin se tu setkáte všude. Třeba i s památkami na první železnici na evropském kontinentě, koněspřežní dráhu, s cestami, které už od pradávna spojovaly Čechy s Rakouskem a evropským jihem. Krásné kostely jsou téměř v každém větším místě. To vše je třeba vidět, je třeba všude být.


MÖRTL, Otto; SVOBODA, Miroslav. Kaplicko a Novohradsko : historie, krajina, turistické trasy. České Budějovice : Dona, 1992. 91 s. ISBN 80-85463-09-1.