Kde modrý plamének hoří: Pověsti z kraje pod Lopeníkem, Buchlovem a Pálavou

Autor: Alena BARTOŠÍKOVÁ a kol.

Knihu doporučuje: Knihovna Velké Bílovice


Javascript is required to view this map.

O knize

Sbírka obsahuje sto dvacet pověstí a pověsťových a pověrečných povídek z oblasti jihovýchodní Moravy, které jsou vyprávěné třemi regionálními sběrateli. K Velkým Bílovicím se váže šest pověstí sběratele Václava Richtera, a to „Polednice“, „Pidimužík“, „Žerotínova deska“, „Toufarské strašidlo“, „Akáty u kříže“ a „Šafránová paní“.

Ukázka z knihy

Akáty u kříže

Pod Hradišťkem, kopcem poblíž Velkých Bílovic, je celá dědina vinných sklepů. Je jich tam několik stovek a rozkládají se do daleka. Některé jsou na rovině, jiné v údolíčku a na stráních. Každá skupina sklepů má své jméno. U "čejkovské" silnice v takové větrné rokli jsou sklepy "Belegrady" a za nimi vinohrady "Habánice". Nad Belegrady se vypíná zdaleka viditelný veliký dřevěný kříž. Kolem něho je skupina starých akátů. Když kvetou, roznáší vítr jejich vůni široko daleko. Ve dne na tom místě není nic zajímavého ani nápadného. Zato v noci!“

(s. 66)

BARTOŠÍKOVÁ, Alena et al. Kde modrý plamének hoří : pověsti z kraje pod Koprníkem, Buchlovem a Pálavou. Břeclav : Moraviapress, 1998. 182 s. ISBN 80-86181-12-X.