Lingvistické pohádky

Autor: Petr NIKL

Ocenění:Zlatá stuha » Výtvarná část
Zlatá stuha » Literární část
Kategorie:Beletrie pro děti a mládež
Ocenění z roku:2006
Pořadí v TOP 12:.

Čeština jako ideální jazyk na hraní? I taková je knížka Petra Nikla, který si zde zahrává s písmeny, slovy, větami i zvukomalbou. Vše pěkně doplněno autorovými obrázky. Kniha uvede čtenáře do Lingvízie, země plné zvířátek. Víte co se stane když zvířátka přijdou o své a? … že netušíte? Tak směle do čtení. Ideální knížka pro společné chvíle veselých dospělých a zvídavých dětí.


Ukázka z knihy

POHÁDKA O SPRŠE

Po maškarním plese šla zvířata v maskách do sprchy v pořadí: Ostrochod, Mravkostaj, Ptakohlav, Velrožec, Hranolev, Lenorep, Smrtipysk a Nosobloud, a takto si spolu spiklenecky povídala:

"Poslyš, Ostrochode," řekl Mravkostaj, "ty to nemáš špatné, vidíš všechno vzhůru nohama a ještě nemusíš nikam spěchat."

"To se teda pleteš, Mravkostaji," odpověděl Ostrochod, "taky si někdy pěkně zaručkuji, pro tebe jistě není takový problém to své tělíčko někam schovat..."

"Ty, Ptakohlave," rozčiloval se Velrožec, "já už se pomalu neunesu, tobě stačí jen tak ledabyle mávat křidélky a ještě si drze sedneš na můj nos!"

"Nemysli si, Velrožče," zasmál se Ptakohlav, "ty si taky užíváš řeky, která tě nadnáší a nic po tobě nechce. Tebe zas hned tak něco neodfoukne..."

"Hranolve," obdivně skuhral Lenorep, "proplouváš pískem, jako by to byla voda, zdaleka nejsem tak rychlý jako ty."

"Hohó," zasmál se Hranolev, "ale krunýř mi nepůjčíš, jsi v něm jako v pevnosti, kdežto já se musím pořád skrývat..."

"Smrtipysku," posmíval se Nosobloud, "kdes přišel k té parádě, ani ta maska tě nezachrání!"

"Moc se nesměj, Nosobloude," opáčil Smrtipysk, "ty jsi to s tím hrbem taky zrovna nevyhrál... a nežvýkej, když mluvíš..."

To už se ale všichni koupali, stříbrný vodopád se tříštil o skálu, voda rozpouštěla jejich masky a v jejích drobných kapičkách leskla se duha. Uhodnete, jaká zvířata lezla ze sprchy?

NIKL, Petr. Lingvistické pohádky. 1. vyd. Praha : Meandr, c2006. 55 s.