Moje město Kolín: Umění: Od gotiky k biedermeieru.

Autoři: Vladimír RIŠLINK, Petra HOLLEROVÁ

Knihu doporučuje: Městská knihovna Kolín


Javascript is required to view this map.

O knize

Kolín byl již od středověku vymezen blízkostí dvou významných kulturně politických center – Prahy a Kutné Hory. Tento vliv samozřejmě vedle politiky a společenského života zasahoval také do umění. Většina významných kolínských uměleckých památek, jak architektonických, tak malířských, sochařských i uměleckořemeslných je spojena s jedním z těchto dvou center. Místní (kolínská) produkce je nepočetná a většinou významově a kvalitativně okrajová, nepřesahující hranice užšího regionu. Tato situace trvá bezmála do druhé poloviny 19. století, kdy se Kolín začíná vymaňovat ze závislosti a sám se naopak stává významným kulturním centrem regionu. Přesto má Kolín potenciál města bohatého na památky, z nichž některé patří mezi nejvýznamnější položky na seznamu českého i světového kulturního dědictví.

Ukázka z knihy

Umělecké řemeslo. Z období baroka se v Kolíně zachoval poměrně velký soubor uměleckořemeslných prací, které dokládají proměny životního stylu v průběhu 17. a 18. století. Nejpočetnější zastoupení mají výrobky z kovů, které reprezentují zejména zlatnické práce z pokladnic zdejších kostelů. Mezi jejich autory najdeme jak pražské, tak kutnohorské mistry. Totéž platí pro cínové nádobí užívané v měšťanských domácnostech. Na stoly zámožnějších Kolíňanů se ovšem dostávalo i luxusní fajánsové, skleněné a později i porcelánové nádobí dovážené z jiných oblastí Čech i ze zahraničí.


RIŠLINK, Vladimír; HOLLEROVÁ, Petra. Moje město Kolín : umění. :o d gotiky k biedermeieru. Kolín : Regionální muzeum, 2009. 64 s. 978-80-864-0319-9.