Dům o tisíci patrech

Autor: Jan WEISS

ŽánrSci-fi
Doporučil(a)PhDr. Bohumil FOŘT, Ph.D.

Napsali o knize:

Asi nejimaginativnější česká sci-fi z řádu dystopií (dystopie = výskyt něčeho na neobvyklém místě). Autor propojuje prvky zázračné technologické sci-fi se silnou kritikou diktatury a militantismu. Strhující nejenom příběhem, ale i použitou typografií.

Ukázka z knihy

Byl to strašlivý sen. Dutá lebka, plná tmy, a uprostřed žluté světélko. Pod ním hrají se karty, ale mráz je tak úžasný, že nelze již rozeznat barev pod vrstvou jinovatky, kterou jsou potaženy. A pak, široká plošina jako by ve vzduchu visela - a na ní řada lidí, těsně vedle sebe narovnaných. Všichni leží na levém boku, zahřívajíce se navzájem tuhnoucími koleny a zkřehlými klíny. Pohne-li se jeden, strhne s sebou celý řetěz těl a jako na povel se odlepují klikaté články, řetěz se bortí, těla se převracejí na druhý bok. - - A již se opět slepují, kolena se krčí, klíny do sebe zapadají. - - - Ale již nikdo se nezahřeje. Pomalu tuhnou, navlečeni na dlouhé jehlici, kterou je propíchl mráz...

A najednou - obří ruka uchopila zmrzlou lebku i s tím pekelným přeludem a mrštila ji do ohně. - Lebka puká! - Strašlivá, nesnesitelná bolest - a probuzení!

Člověk procitl z těžkého snu. Oči se mu svezly po šikmé ploše, kterou tvořil strop. - První myšlenka byla:

- Kde to jsem?

WEISS, Jan. Dům o tisíci patrech. Praha : Československý spisovatel, 1990. 252 s.