Hlas

Autor: Arnaldur INDRIDASON

ŽánrDetektivky
Doporučil(a)Juan ZAMORA

Napsali o knize:

Blíží se Vánoce a ve sklepě velkého hotelu v Reykjaviku je nalezen mrtvý starý vrátný. Případu se ujímá Erlendur s kolegou a kolegyní, navíc se ubytuje v hotelu, než aby byl doma sám. Je totiž řadu let rozvedený, syn má potíže s alkoholem, dcera, která ho vždy večer navštěvuje na pokoji, brala drogy a její dítě při porodu zemřelo. Aby toho nebylo málo, Erlendur má neobvyklý koníček, čte knihy o horských neštěstích. Když byl totiž mladý, s bratrem uvízl ve sněhové závěji. On přežil, tělo bratra se dodnes nenašlo. Žádná idylka - autor se k tomu dokonce vrací v retrospektivních pasážích. Samotné vyšetřování vraždy se pohne, když se zjistí, že mrtvý jako malý chlapec zpíval. V hotelu je muž z Británie, který sbírá jeho desky. Ani vyšetřování vraždy není procházka růžovou zahradou. Knížka je napsána lehce, je hodně čtivá, na začátku se dokonce zasmějeme s patologem. A možná vás donutí zapátrat, proč se v islandštině uvádí jen jedno křestní jméno a i cizí lidé si spolu hned tykají.

Ukázka z knihy

Elínborg na ně čekala v hotelu.

Ve vestibulu stál velký vánoční strom a celá hala byla vyzdobená jedlovými větvičkami s lesklými ozdobami. Rozkošný chlapec s vlnitými vlasy zazněl z neviditelného stereopřehlrávače. Před vchodem do hotelu stály velké zájezdové autobusy a lidé proudili na recepci. Cizinci, kteří chtěli prožít Vánoce a Silvestra na Islandu, protože si od toho slibovali dobrodružství a vzrušení. Před chvílí přijeli, ale přesto si někteří již stihli koupit typické islandské svetry. Do této neznámé země věčného sněhu a ledu přijíždělo stále více návštěvníků. Erlendur si oprášil mokrý sníh z kabátu. Sigurdur Óli se rozhlédl po vestibulu a objevil u výtahů Elínborg. Strčil do Erlendura a zamířil k ní. Elínborg pozorovala dění. Policisté, kteří přijeli před nimi, zajistili, aby s(e) ničím nehýbali a nikdo se ničeho nedotkl.

Ředitel hotelu lomil rukama a žádal policisty, aby svou činnost nepřeháněli. To slovo použil, když jim volal. Kladl jim na srdce, že hotely žijí ze své pověsti, a naléhavě žádal, aby na to brali ohled. Proto při jízdě sem nezapnuli sirény a žádní uniformovaní policisté nevtrhli do haly a nenechali v ní shromáždit všechny hosty. Ředitel hotelu prohlásil, že hoteloví hosté nesmějí být za žádných okolností zneklidňováni.

Island nesmí skýtat příliš mnoho vzrušení a dobrodružství.

/.../

Řídil hotel už skoro dvacet let, ale něco takového se mu ještě nestalo.

"A to uprostřed vánočního provozu," sténal. "Nechápu, jak se něco takového může stát. Jak se to může stát? opakoval a vyšetřovatelům neuniklo, že ho situace zaskočila. "Je dole, nebo nahoře?" zeptal se Erlendur.

"Dole, nebo nahoře?" zafuněl ředitel hotelu. "Myslíš, jestli už neodešel do nebe?"

"No, o tom se bohužel nemůžeme přesvědčit," odpověděl Erlendur?

INDRIDASON, Arnaldur. Hlas : islandská detektivka. Brno : Moba, 2005. 267 s.