Kde končí svět

Autor: Lenka LANCZOVÁ

ŽánrDívčí romány
Doporučil(a)Martina PAVLÍČKOVÁ

Napsali o knize:

Kde končí svět je jedna z knížek snad nejznámější a nejoblíbenější současné autorky literatury pro dívky Lenky Lanczové. Lanczová do příběhu tentokrát zahrnuje velmi aktuální téma – internet a jeho vliv na život teenagerky. Vypráví o deváťačce Sandře, které úplně změní život nejen její patnácté narozeniny, ale také fakt, že dostane PC s připojením k internetu. Ve svých čerstvých patnácti letech se cítí jako dospělá a podle toho taky na chatu vystupuje. Sandra si vymyslí falešné údaje a začne se přes internet seznamovat se staršími chlapci. Do jednoho z "přátel" z chatu, Roberta, se nakonec zamiluje a bez vědomí rodičů s ním stráví Silvestra na chatě, což samozřejmě později "praskne". K nepříznivé situaci doma se ještě přidají i problémy ve škole a trable s výběrem střední školy… Podaří se Sandře ze všeho s troškou štěstí úspěšně "vybruslit"?

Kde končí svět je svižný a vtipný román o tom, že hranice dospělosti není dána věkem, natož pak úderem patnáctých narozenin.

Ukázka z knihy

Když zapípal odporně pronikavým zvukem do vydýchané tmy, natáhla jsem ruku, zašmátrala po poličce a zacvakla jej.

Potud vše při starém, ale teď pozor, změna: bez známek rozčarování, bez pokusů o schovávání hlavy pod polštář, ba dokonce bez hlasitých výkřiků, ať mi máma napíše omluvenku, protože jsem strašlivě nemocná, všechno mě bolí a každou chvíli upadnu do bezvědomí, pokud rovnou neumřu, i bez tichých kleteb a sprostých slov, kterými dávám světu najevo svou neochotu, že musím v tomhle ošklivém ránu vstát a vyrazit za věčnou a, co si budeme povídat, marnou snahou nacpat si do hlavy nějaká moudra, odhodím deku a vyskočím z postele, div se hlavou netrknu o její horní patro.

„Vstávej, moulo,“ pobídnu neforemný balík choulící se na vrchní palandě poschoďové postele. Brácha cosi zachrochtá.

Dnešní den sice začíná jako každý jiný, na první pohled úplně obyčejný čtvrtek, navíc větrný a mokrý, drobné kapičky deště bubnují do okenních tabulek, nakonec, co také čekat od počasí druhého prosince, že, přesto, je něčím zvláštní.

LANCZOVÁ, Lenka. Kde končí svět. Líbeznice : Víkend, 2000. 237 s.