Klíč je pod rohožkou

Autor: Vlastimil TŘEŠŇÁK

ŽánrRomány
Doporučil(a)PhDr. Zdeněk ŠANDA, PhD.

Napsali o knize:

Román s epickou pomalostí a detailností autorským vyprávěním zaznamenává výseky životních osudů hlavní postavy pana Praga, jež jsou časově a prostorově lokalizování do Československa 50.-70. let, do západního Německa a USA v průběhu roku 1989 a následně Československa po listopadových událostech téhož roku. Mimořádně dynamizuje střetávající se ambivalentnost osobního každodenního prožívání a tzv. velkých dějin.

Ukázka z knihy

Pan Prag nacouval k lucerně naproti parní pekárně. U lucerny stálo zamčené pánské jízdní kolo s nůší připevněnou na nosiči. Pan Prag zařadil neutrál, zatáhl ruční brzdu, z auta vystoupil a nezamkl.

„No? Co říkáte teď?“ křikl na něj přes ulici pan Moritz Stál na předposlední příčce žebříku opřeného o zeď pekárny.

V rukou držel plochý štětec a plechovku barvy. Štětec dal do zadní kapsy kalhot, ruce si utřel do hadru zamazaného od pařížské modři a příčku po příčce sestoupil na chodník.

„Jo,“ řekl pan Prag a díval se nahoru, nad zataženou zrezavělou roletu, na které byla žlutým sprejem nastříkána šesticípá židovská hvězda.

„No? Co říkáte teď? Kde bydlím?“ ukázal pan Moritz na vývěsní štít své firmy.

„Aha,“ pan Prag naprázdno polkl a kývl hlavou.

Pod obřím rohlíkem, vymalovaným na štítě teď stálo:

PARNÍ PEKÁRNA

BROTWAY

„Chápete? Brot! Chleba! Braodway! Brotway!“

„Jo,“ pan Prag si odkašlal a rozbitým okénkem u dveří si z předního sedadla automobilu podal zbrusu nový rusko-český slovník v plastikových deskách.

TŘEŠŇÁK, Vlastimil. Klíč je pod rohožkou. Praha : Torst, 1997 (dotisk). 498 s.