Konečné řešení

Autor: Michael CHABON

ŽánrDetektivky
Doporučil(a)Juan ZAMORA

Napsali o knize:

Příběh se odehrává v roce 1944 v anglickém Sussexu. Sherlocku Holmesovi je okolo devadesáti let. Na tváři má bradavice a už by asi nedokázal po městě běžet za podezřelým z vraždy. Kromě toho je ale také čas druhé světové války a Velký detektiv je vlastně zajímavým kontrastem, vzpomínkou na starou dobrou Anglii. Zajímavostí je, že v celé novele není Holmes ani jednou jmenován, mluví se o něm pouze jako o starci. Z poznámek o včelařství, lovecké čapky, zmiňování věhlasných časů, je ale naprosto zřejmé, s kým máme tu čest. Na začátku příběhu stařec potká devítiletého židovského chlapce, který utekl z Německa. Chlapec není sám, ale s papouškem, který v němčině pořád říká různé číslice. Malý Linus Steinman je ubytován v rodině manželů Panickerových; podobně jako pánové Shane a Parkinson. Právě Shane je zavražděn. Jako podezřelý je zadržen syn Panickerových, klasická černá ovce rodiny. Hlavně ale zmizel papoušek. Otázkou je, jakou roli hrála čísla, která opakoval. Příběh začíná zavánět šiframi a špionáží. Ono je ale možná skoro jedno, kdo umřel a proč. Michaelu Chabonovi se povedlo přes nemilou dobu děje krásně vylíčit atmosféru, zajímavé je především, jak se lidé dívají na starce, ale třeba i postava pana Panickera, který je vikář a pochází z Indie, je něco neobvyklého. Konečné řešení je vlastně i kniha o stáří - a navíc krásně a laskavě napsaná.

Ukázka z knihy

Stařec poklekl na jedno koleno. Na levé, pravé mu už dávno nesloužilo. Trvalo mu to proklatě dlouho a pohyb doprovodilo škaredé lupnutí. Ale podařilo se, a tak se dal urychleně do díla. Stáhl si pravou rukavici a osahal krvavé bláto, do něhož vyprchal život Richarda Woolseyho Shanea. Vnořil ruku do kouzelnické kapsy, všité do lemu pláště, a vytáhl lupu. Její obruba byla z želvoviny a zdobilo ji srdečné věnování od jeho jediného věrného přítele.

/…/

„Shane byl skutečně udeřen zezadu, a to značnou silou, to jste určil správně. Prozraďte mi, inspektore, jak to zapadá do vaší teorie, že mrtvý tady přistihl mladého Panickera při krádeži papouška?“

Bellows se chystal něco říct, pak si to však rozmyslel, povzdechl si a zavrtěl hlavou. Nyní si konstábl knír uhlazoval, aby zamaskoval úsměv, který mu pohrával na rtech.

„Z tvaru a četnosti stop lze vyvodit,“ pokračoval stařec, „že v okamžiku, kdy byl pan Shane sražen k zemi, pohyboval se poměrně spěšně a v levé ruce něco nesl. Dovolím si tvrdit, že něco poměrně těžkého. Vzhledem k tomu, že vaši muži našli jeho kufřík a ostatní osobní věci u zahradních vrátek, jako by měly být odneseny do vozu, a vzhledem k tomu, že zmizela ptačí klec, dá se usoudit, že pan Shane v okamžiku vraždy s tou klecí prchal. Papoušek byl s největší pravděpodobností uvnitř, nicméně mám za to, že by se měly obhlédnout okolní stromy, a to co nejdříve.“

CHABON, Michael. Konečné řešení : detektivní příběh. Praha : Odeon, 2007. 109 s.