Křehčí než porcelán

Autor: Jarmila DĚDKOVÁ

ŽánryDívčí romány, Romány pro ženy
Doporučil(a)Martina PAVLÍČKOVÁ

Napsali o knize:

Román Křehčí než porcelán od české autorky Jarmily Dědkové není pouze klasickým dívčím románkem o radostech a strastech dospívání. Věnuje se poměrně složitému problému, který pro psychiku dítěte znamená rozvod rodičů. Kláře a její mladší sestře Simonce Benešovým se rozvedou rodiče. Matka se s rozvodem nedokáže vyrovnat a je přesvědčená, že pokud se jí z mladší dcery podaří vychovat virtuózní klavíristku, bývalý muž se k ní vrátí. Proto Simonku trápí přísným drilem u klavíru i u školních učebnic a nedovolí jí navštěvovat zájmové kroužky, které by ji opravdu bavily. Simonka hledá útočiště u svého otce, kde však vládne jeho nová přítelkyně, které se časté návštěvy partnerovy dcerky ani trošku nelíbí. Simonka se ocitá v neřešitelné situaci, která by se mohla neblaze podepsat na její psychice. Naštěstí jí pomůže Klára, která matku přesvědčí k návštěvě psychologa. Až s jeho pomocí si matka uvědomí svou chybu a všem tak začíná nový, lepší život.

Ukázka z knihy

V zákulisí umělecké školy bylo dusno. Dusno horkem, ale taky trémou, která zákonitě přeskakovala z jednoho malého hráče na druhého. Simonka před sebe natáhla ruce a s obavou hleděla na prsty, které se chvěly. To zase dopadne! Už vidí máminy nazlobené oči, pusu staženou do dvou tenkých čárek, tváře jako vytesané z mramoru.

"Kdybys místo flákání víc cvičila, mohlo všecko dopadnout líp! Myslíš si, že ti noty naskáčou do prstů?! Někteří hráli jako hotoví umělci. S takovým citem a úplně bez chyb! Žádný nezůstal u klavíru sedět jako ty. Tys měla okno! Kdybych ti pořád neříkala - - "

Zhluboka se dvakrát nadechla a vydechla. Klára tvrdí, že se tak člověk uklidní. Ale kdyby dýchala i půl hodiny, stejně uslyší srdce mlátit až v krku a konečky prstů se budou podobat třepetajícím se lístečkům osiky.

DĚDKOVÁ, Jarmila. KŘEHČÍ NEŽ PORCELÁN. Líbeznice : Víkend, 1997. 175 s.