Krev není voda

Autor: Josef JEDLIČKA

ŽánrRomány
Doporučil(a)PhDr. Alena PŘIBÁŇOVÁ, Ph.D.

Napsali o knize:

Rodinná kronika Krev není voda je druhým a posledním beletristickým dílem, které se osudem stíhanému spisovateli Josefu Jedličkovi podařilo dokončit. Jeho debut, rozsahem útlá reflexivní novela Kde život náš je v půli se svou poutí (1966), mrazivá výpověď o degradaci lidské existence v každodennosti Litvínova padesátých let, vyšla teprve deset let poté, co ji autor dopsal; vydání svého druhého díla, na němž v německém exilu dlouhá léta pracoval mezi pravidelným psaním komentářů a přípravou stovek pořadů pro Svobodnou Evropu, se Jedlička nedožil. Svým stylem kronika Krev není voda kontrastuje s úsporně fragmentární prvotinou: autor v širokém záběru předestírá historii svého rodu, uvažuje o rodinných vztazích, vazbách a pnutích, o dobových normách a zvyklostech, a vede čtenáře k úvaze, jak pevně je jedinec svou povahou svázán se svými předky, i kdyby si sám přál své vnitřní nastavení změnit.

Ukázka z knihy

Otec i matka byli z početné rodiny. U Jedličků v Jevíčku měli třináct dětí, u Komínků v Jindřichově Hradci, tedy v rodině matčině, sedm. V podivné souběžnosti osudů, která se časem vyjeví, tu i tam ze dvou manželství. Obě mé babičky brzy ovdověly a každá zůstala sama se dvěma malými dětmi; obě se vzápětí znovu vdaly, protože tu byla živnost, která nemohla nadlouho zůstat bez mužského. Když zemřel první muž jevíčské babičky, Felix Dvořák, kterého asi v pětadvaceti létech umořila kožešnická nemoc, rychlé souchotiny, babička si vzala Josefa Jedličku, tovaryše, který u nich pracoval. Po prvém muži jindřichohradecké babičky, který se jmenoval František Kotaška, zbylo řeznictví, jehož se jako babiččin druhý muž ujal Josef Komínek, vysloužilý voják, původně od řemesla, babiččina první láska.

Ovšemže všechny děti - jak bylo na venkově ještě i v poslední čtvrtině minulého století obvyklé - nedochovali. V otcově rodině se z nich dospělosti dožilo jen osm, v matčině pouze pět. Byla to vesměs děvčata: když v Jevíčku i v Hradci umřeli v útlém věku na psotníček chlapečci, shodou okolností oba Ludvíčkové, zbyl jako jediný mužský potomek v obou rodinách můj otec.

JEDLIČKA, Josef. Krev není voda. Praha : Československý spisovatel, 1991. 475 s.