Létající koberec

Autor: Richard HALLIBURTON

ŽánrCestopisy
Doporučil(a)Prof. PhDr. Jiří TRÁVNÍČEK, M.A.

Napsali o knize:

V dílech amerického cestovatele Richarda Halliburtona se odráží jeho dobrodružná povaha. Ve svých knihách zachycuje množství nejrůznějších nebezpečí, kterým se při svých cestách vystavil a byl je při svém cestování ochoten podstoupit. Publikace Létající koberec pojednává o cestě tohoto protřelého dobrodruha v malém dvoumístném letadle kolem světa. Při tomto putování podnikl mnoho odvážných výprav: nechal se zavřít do obávané věznice, obletěl kolem dokola Mount Everest či si od jednoho indiánského kmene odvezl sbírku lidských hlav. Není divu, že jeho cestopisné knihy, i přesto, že jsou poněkud staršího data, neztratily nic na své kvalitě a zajímavosti. Za všechny můžeme ještě jmenovat např.: Sedmimílové boty, Cesty za dobrodružstvím a mnohé další.

Ukázka z knihy

Tři tisíce metrů nad kalifornskými horami! Letadlo klouže vzduchem s lehkostí a grácií racka. Proniká mraky, vznáší se nad horskými vrcholky, klesá k moři a pluje těsně nad hřebeny vln. Po stranách rudého trupu se rozpínají dva páry křídel, planoucích zlatem. Také ocas je pozlacen, kdežto motor a jeho kryt jsou černé jako antracit. A na obou bocích svítí zlatý proužek s nevelkými černými  písmeny, s jménem LÉTAJÍCÍ KOBEREC.

V tom vzdušném korábu aerodynamických linií a zářivých barev jsem se opět jednou vypravil na královskou cestu za romantikou.

Od časů, kdy jsem se ubíral touto cestou naposledy, uplynula řádka let, ale v nich má příchylnost k ní nevychladla. Spíš naopak, měl jsem za tu dobu dostatek příležitostí uvažovat i minulosti a oceňovat svobodu, kterou jsem míval, když jsem byl tulákem po mořích i souších, a přesvědčit se, že v životě spojeném s menší námahou, s menším rizikem nenajdu uspokojení nikdy.

(Létající koberec)

HALLIBURTON, Richard. Létající koberec. Praha : Orbis, 1968. 382 s.