Misery

Autor: Stephen KING

ŽánrHoror
Doporučil(a)Věra ŠTĚPÁNOVÁ

Napsali o knize:

Stephen King je snad nejúspěšnějším a nejoblíbenějším autorem hororového žánru současnosti. Kvalitou své tvorby, která se stala vzorem pro nastupující autory, nezanedbatelně přispěl k tomu, že žánr, dříve označovaný jako pokleslý, původní nálepku nehodnotné brakové literatury ztrácí. Hlavní hrdina románu Misery je spisovatel Paul Sheldon, který píše příběhy o krásné Misery. Po těžké autonehodě najde Paula jeho nejoddanější čtenářka Annie, která mu pomůže a pečuje o něj ve svém domě na samotě. Postupně se však její nechtěná "péče" stane donucovacím prostředkem k tomu, aby Paul osudy Misery psal zcela podle přání Annie. Utrpení, které mu Annie působí je nesnesitelné a Paul ztrácí poslední střípky naděje, že by mohl být zachráněn… Podaří se pátrajícím policistům zachránit ho včas?

Ukázka z knihy

Ale občas ty zvuky – stejně jako bolest – odumřely, a pak zbyla pouze ta mlha. Vzpomínal si na tmu: té mlze předcházela čiročirá tma. Znamená to, že dělá pokroky? Budiž světlo (třeba jen ta jeho mlžná varianta), a světlo bylo dobré, a tak dále a tak dále? Existovaly ty zvuky i v oné tmě? Na žádnou z těch otázek si nedovedl odpovědět. Mělo vůbec smysl si je klást? Ani na tohle neznal odpověď.

Bolest byla někde pod těmi zvuky. Bolest ležela na východ od slunce a na jih od jeho uší. Jedině tohle věděl jistě.

Po určitou dobu, která mu připadala velmi dlouhá (a byla dlouhá, protože ta bolest a ta bouřlivá mlha byly jediné dvě věci, které existovaly) představovaly ty zvuky jedinou vnější skutečnost. Neměl sebemenší ponětí, kdo je či kde je, a ani ho to nezajímalo. Přál si být mrtev, a ta bolestí prosáklá mlha, která vyplňovala jeho vědomí jako letní bouřlivý mrak, mu zabraňovala pochopit, že si to přeje.

KING, Stephen. Misery. Praha : Melantrich, 1994. 389 s.