Sestra

Autor: Jáchym TOPOL

ŽánrRomány
Doporučil(a)PhDr. Zdeněk ŠANDA, PhD.

Napsali o knize:

Román je formulován jako překotná osobní zpověď vypravěče Potoka o tom, co prožil v Praze, Československu a střední Evropě v tematických souvislostech se společenskými událostmi v této oblasti z konce 80. let. Nejvýraznějším rysem vyprávění je právě hektičnost promluvového proudu vypravěče, jehož vypjatost v četně nejrůznějších jazykových destrukcí k sobě strhává hlavní pozornost.

Ukázka z knihy

Byli jsme lidi Tajemství. A čekali jsme. Potom se David zbláznil. Možná praskla hlava zrovna jemu, protože byla tou nejlepší hlavou, která vysílala signály a tak poháněla celou partu, celé společenství dopředu, někam, ale brzy jsme všichni ztratili pojem o tom, kam se ženem.

Některým z nás možná připadalo, že směr už není v přímce, ale že se otáčíme do kruhu. Také mě několikrát napadlo, že mi čas mizí někde v bledým světle, je průsvitnější, znovu ztrácí barvu i chuť, a z toho jsem měl hrůzu. Možná jen Žralok měl nějaký konkrétní cíl: zbavit se krabice a jejích přízraků. Já jsem jel jako medvěd v šlapacím mlýně, měl jsem z toho všeho strach, ale bavilo mě to a nabíjelo. Micka si nemohl dovolit přestat zářit a zářil právě nejvíc tehdy, když tek kov.

Davidovi se to stalo potom, co lidi z ministerstva vyčistili naši studnu. Nejenže si pořád čichal k palcům. Už delší dobu jsem pozoroval změnu na jeho obličeji, oči mu vystupovaly, naopak brada jako by se ztrácela. Rty míval odchlípené od sebe, vypadáš jak tykev, zavtipkoval jsem, neodpověděl.

TOPOL, Jáchym. Sestra. Brno : Atlantis, 1996. 461 s.