Tvář

Autor: Dean R. KOONTZ

ŽánrDetektivky
Doporučil(a)Lenka RUMÍŠKOVÁ

Napsali o knize:

Po letech strávených u policie získal Ethan Thurman konečně trošku klidnější práci – šéfa ochranky jednoho z nejbohatších hollywoodských herců přezdívaného "Tvář". Bezproblémovou práci naruší až série podivných dárků, které hereci přijdou poštou. Když Ethan pátrá po jejich odesilateli, je zastřelen. Ovšem vzápětí se ocitá zpět před domem podezřelého úplně nezraněn… A tím nevysvětlitelné podivnosti teprve začínají… Když se ještě přidá tajemný hlas, který obtěžuje syna slavného herce Aelfrica, děj nabírá na obrátkách. Mistr napětí a hrůzy Koontz opět míchá svou neopakovatelnou směs nadpřirozena a reality. Ve Tváři se objevují i všechny ostatní atributy Koontzových knih – neobvyklá zápletka, sympatičtí hrdinové, zlotřilý padouch i napětí gradující téměř až za neúnosnou mez.

Ukázka z knihy

Kdosi jablko nejprve rozřízl napůl a pak poloviny opět sešil tlustou černou nití pravidelnými, výraznými stehy. Každý jevil známky přímo chirurgické preciznosti.

Výběr odrůdy, v tomto případě šlo o red delicious,  mohl mít význam. Jelikož sdělení přicházela v podobě předmětů a obrazů, nikdy však verbálně, každá drobnost mohla upřesňovat odesilatelův záměr, tak jako adjektiva a interpunkce vybrušují prózu.

Spíše však padla volba právě na toto jablko proto, že nebylo zralé. Měkčí dužina by se rozpadla, i kdyby se s jehlou zacházelo sebepečlivěji a každý steh by byl utažen co nejopatrněji.

Jablko spočívalo na sole v pracovně Ethana Trumana a čekalo na zevrubnější prohlídku. I černá krabička, ve které spočívalo, stála na stole, bohatě vystlaná černým hedvábným papírem. Už poskytla všechny stopy, které mohla, jinými slovy žádné.

/…/

Než černou krabičku otevřel, vyfotografoval ji digitálek.Pořídil i pár snímků jablka ze tří různých úhlů.

Usoudil, že jablko kdosi rozřízl proto, aby do jeho středu cosi vložil. S vypáráním stehů a nahlédnutí dovnitř si však dával načas.

Léta strávená v pozici detektiva oddělení vražd jej v nejednom ohledu zocelila. Na druhé straně jej však přemíra násilí toho nejhoršího druhu učinila v jistém smyslu zranitelnějším.

KOONTZ, Dean R. Tvář. Praha : BB/art, 2005. 469 s.