Za bílými mřížemi

Autor: Věra ŘEHÁČKOVÁ

ŽánrDívčí romány
Doporučil(a)Miloslava MRKOSOVÁ

Napsali o knize:

Věra Řeháčková je brněnská autorka knih pro děti i dospělé. Její první román určený zejména (ale nejen pro) dospívající dívky Za bílými mřížemi měl unikátní osud. V sedmnácti letech, ještě během studia na učilišti, napsala Řeháčková na motivy svých vlastních zážitků slohovou práci. Příběh děvčete, které musí kvůli srdeční vadě, strávit několik měsíců v nemocnici. Tato práce se setkala s tak velkým ohlasem, že ji autorka zpracovala a v roce 1996 vydala jako svou první knihu pod názvem Za bílými mřížemi. Po ní následovala dlouhá řada dalších zdařilých titulů pro děti od devíti let, dospívající dívky i dospělé.

Ukázka z knihy

Srdce mi buší jako na poplach. Mám strach protestovat, bojím se přiznat obavy z doktora.

Byly naprosto zbytečné. Je to starý, šedivý pán. Velice příjemný. Mamka mu povídá, co mě trápí.

„Svlékni se a já si to tvoje neposlušné tělíčko poslechnu,“ říká vlídně a nasazuje si sluchátka. Usmívá se a bloudí sluchátkem po mém těle. Kdoví, co může slyšet? Je mi to nepochopitelné. Pozorují tvář pana doktora. Úsměv se vytratil. Jeho obličej zvážněl. Zdá se mi teď moc přísný. Konečně sundává sluchátka z uší.

„Hotovo?“ ptám se.

Přikyvuje hlavou. Chci slézt z lůžka, ale doktor mě bere do náruče.

„Pomalu, děvenko, neskákej. Musíš být na sebe moc opatrná.“

Jsem vyplašená. Proč mě doktor choval jako maminka brášku?

„Maminko, je to přechozená angína s velmi vážnými následky. Nechci vás strašit, ale s vaší dcerkou je to vážnější, než si myslíte. Přišly jste už dost pozdě. Má velice vážnou srdeční vadu…“

„Proboha…,“ mamka pláče.

„Vaše dcera musí bezodkladně do nemocnice.“

ŘEHÁČKOVÁ, Věra. Za bílými mřížemi. Praha : Petra, 1996. 144 s.