Pamětihodnosti panství Náchod a osudy úředníků spravujících toto panství v posledních 5 desetiletích

Autor: Jan MÜLLER

Knihu doporučuje: Městská knihovna Náchod


Javascript is required to view this map.

O knize

Rukopis Pamětihodností byl dlouhá léta pokládán za ztracený. V polovině 20. století jej studoval náchodský profesor Viktor Jahn, znalec dějin hudby, ale v poválečné době se o něm opět nic nevědělo. Překladatelce a editorce Věře Vlčkové se ho podařilo objevit až koncem sedmdesátých let 20. století v pozůstalosti úředníka bývalého náchodského velkostatku. J Müller psal svůj text kultivovanou němčinou, byl to však úředník, který nepočítal s vydáním knižním, je to patrné na kompozici celé práce, která je na mnoha místech neuspořádaná a přeskakuje od jednoho tématu k dalšímu a zpět. Vydání je opatřeno důležitými historickými poznámkami.

Ukázka z knihy

Po staletí stál náchodský zámek na pustém skalnatém kopci a z města se k němu přicházelo po 300 obtížně vybudovaných kamenných schodech. Od roku 1821 se snažil náchodský městský kaplan, nynější z Hronova přišlý děkan Josef Regner vybudovat na tomto kopci točitě stoupající cestičky. Když se tohoto podniku zúčastnil tehdejší vrchní František Kubeš, povolil úpravy financovat z fondu pivovarského úřadu a využít potřebnou ruční robotu. skála byla podchycena terasami, navezena zemina, zasázeny stromy a křoviny a upraveny cestičky, vybavené lavičkami. Nesnadný celoroční podnik se zdařil na výbornou, takže dnes se můžeme s potěšením procházet ve stinném zahradním parku a zcela bez obtíží vystoupat z města na zámek. K dohledu a k udržení čistoty byl v letních měsících ustanoven dozorce…

(s. 42)

MÜLLER, Jan. Pamětihodnosti panství Náchod a osudy úředníků spravujících toto panství v posledních 5 desetiletích / v červenci 1842 sepsáno penzionovaným důchodním Janem Müllerem, který zde byl v tomto období zaměstnán. Liberec : Bor, 2007. 150 s. ISBN: 978-80-86807-54-6.