Těšínsko: Rodina a obec. Obyčeje. Lidové léčitelství. (3. díl)

Autor: kolektiv autorů

Knihu doporučuje: Městská knihovna Český Těšín


Javascript is required to view this map.

O knize

Třetí díl monografie o Těšínsku je na rozdíl od předchozích dvou dílů zaměřen více na hodnoty a poznatky povahy spíše nemateriální. V prvé části knihy se dovíme o starodávných pravidlech v životě rodiny i v životě obce, jak je známe z historických pramenů a jak přežívaly ještě dále ve století dvacátém. Největší část knihy je věnována lidovým obyčejům, které provázely člověka od Tří králů po Novém roku až po štěpánskou koledu na konci roku a od jeho zrození až po smrt. Nechyběly při žádné významné příležitosti. Poslední část knihy nás seznamuje s lidovým léčitelstvím - jak se lidé sami léčili, jak léčili dobytek a jakou roli v tom všem hráli známí lidoví léčitelé.

Ukázka z knihy

Svatební obřady a obyčeje

Svatba - věseli či věšeli – byla významnou událostí v životě mladých lidí, měnila jejich právní, společenské i hospodářské postavení. Při svatbách se tyto nové vztahy a stavy realizovaly prostřednictvím obřadů a obyčejů, jejichž součástí byly nejen samotné obřadní akce, ale rovněž umělecké složky slovesné, taneční, hudební, výtvarné a dramatické, které spolu se zábavnými momenty činily svatbu v očích účastníků i přihlížejících přitažlivou a emocionálně působivou. Církevní obřad měl v celé struktuře lidové svatby jen okrajové místo. Hlavní svatební obřady a obyčeje, bez nichž se tradiční svatba nemohla obejít, se konaly nikoli v oficiálním, ale v domácím prostředí.

(s. 124)

Těšínsko. 3 díl, Rodina a obec. Obyčeje. Lidové léčitelství. 1. vyd. Šenov u Ostravy : Tilia, 2001. 238 s. Obsahuje: polské, anglické a německé resumé. ISBN80-86101-37-1.