Divadlo Járy Cimrmana

Autoři: CIMRMAN, Ladislav SMOLJAK, Zdeněk SVĚRÁK

ŽánryDrama, Humor a satira
Doporučil(a)Mgr. Libor VODIČKA, Ph.D.

Napsali o knize:

Inteligentní a mnohovrstevnatý humor autorů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka je české veřejnosti dobře znám především z filmových zpracování jejich společných scénářů, ale rovněž z divadelních inscenací Divadla Járy Cimrmana, televize, rozhlasu. Ale všechny hry Divadla Járy Cimrmana jsou také skvělým čtením a na to by bylo škoda zapomínat... Za všechny jmenujme například: Vyšetřování ztráty třídní knihy, Švestka, Záskok, Akt, Zlatovláska aneb dlouhý široký a krátkozraký atd.

Ukázka z knihy

Trachta: Takhle dlouhý tunel je jako stvořený pro vraždu. Nevím, pánové, jestli to způsobuje to mé povolání, ale někdy se mi zdá, jako bych vraždy přímo přitahoval. Ještě se mi například nestalo, že bych jel ve vlaku, kde by k nějaké nedošlo.

(Rozsvítí se. Na scéně - v salonním kupé z přelomu století  - sedí policejní inspektor Trachta, továrník Meyer a továrník Bierhanzel ovázaný šátkem, protože ho bolí zub. Všichni sedí u stolku a Bierhanzel něco píše)

Trachta: Copak to stále píšete, pane továrníku Bierhanzele?

Bierhanzel: Závěť.

Trachta: Je dobré být připraven na vše. Věřte, není nic trapnějšího, než když mě přivolají k mrtvole, která nezanechá závěť. To bych ji nejradši zabil. Mrtvému, tomu už je hej, ale co já, když mám vyšetřovat, a do toho se příbuzní tahají o svršky.

(Vražda v salonním coupé)

SMOLJAK, Ladislav, SVĚRÁK, Zdeněk. Divadlo Járy Cimrmana. Praha : Melantrich, 1988. 311 s.