Dívka s pomeranči

Autor: Jostein GAARDER

ŽánrStřední školní věk (11 – 14 let)
Doporučil(a)Prof. PhDr. Svatava URBANOVÁ, CSc.

Napsali o knize:

Norský filozof a spisovatel Jostein Gaarder se v knize Dívka s pomeranči pokouší zpracovat formou únosnou pro mladšího čtenáře nepříliš radostné téma – smrt blízkého člověka. Je to nádherné dílo, které nutí k zamyšlení nad nejzákladnějšími otázkami života i smrti. Patnáctiletý George jednoho dne najde ve starém kočárku dopis od otce, který je však už jedenáct let po smrti, George se na něj pamatuje jen velmi matně a zná jej pouze z vyprávění a několika starých fotek. Otec, který trpěl nevyléčitelnou nemocí, se v dopise snaží synovi říct, co za života nestihl. Vypráví mimo jiné o krásné a záhadné "dívce s pomeranči", která sehrála důležitou roli v životě obou – otce i syna. V dopise také svérázným způsobem probírá pro něj spornou otázku krásy života, kterou "kazí" nevyhnutelnost smrti. Další linii příběhu tvoří snaha George se s tímto nenadálým dopisem „ze záhrobí“ vyrovnat.

Ukázka z knihy

Můj otec zemřel před jedenácti lety. Byly mi tehdy jen čtyři roky. Nikdy mě nenapadlo, že od něj ještě někdy dostanu nějakou zprávu, ale teď spolu píšeme tuhle knihu.

První řádky píšu já, otec do ní bude postupně vstupovat. Hlavně on má co vyprávět.

Nevím jistě, jestli si tátu pamatuji. Možná si jen myslím, že si ho pamatuji, protože jsem ho viděl na mnoha fotografiích.

Jediné, o čem jsem přesvědčen, že si pamatuji doopravdy, je, jak jsme spolu jednou seděli na terase a dívali se na hvězdy.

Na jedné fotce sedím s tátou na žluté kožené pohovce v pokoji. Vypadá to, jako by mi něco hezkého vyprávěl. Pohovku máme pořád, ale táta už na ní nesedí.

Na jiném obrázku jsme se usadili do zeleného houpacího křesla na verandě. Ta fotografie visí na zdi od chvíle, kdy táta umřel. A v tom houpacím křesle právě teď sedím. Snažím se nehoupat, protože zapisuji do bloku. Pak všechno přepíšu do tátova starého počítače.

O tom starém pécéčku by se také dalo hodně vyprávět, ale k tomu se ještě dostaneme.

GAARDER, Jostein. Dívka s pomeranči. Praha : Albatros, 2004. 158 s.