Knihafoss

Autor: Marka MÍKOVÁ

ŽánrMladší školní věk (6 – 11 let)
Doporučil(a)Prof. PhDr. Svatava URBANOVÁ, CSc.

Napsali o knize:

Knihafoss herečky, režisérky, muzikantky a autorky knížek pro děti Marky Míkové je, stejně jako její první kniha Roches a Bžunda, naprosto ojedinělá svou živelností a hravostí, která se dětem tak líbí. Vypráví příběh sedmileté holčičky Hredky (v překladu ředkvička), která se po protočení na skateboardu dostává do kouzelné země Knihafoss. Tam získá schopnost měnit na  nejroztodivnější bytosti a zvířata, nakonec se proměnění v ředkvičku. Při tomto putování a zažívá nečekaná dobrodružství, putuje nepovšimnuta z místa na místo, z příběhu do příběhu – stává se součástí nejrůznějších legračních historek. Autorka uplatňuje při vyprávění humor plný nonsensů a neotřelých nápadů, který je dětem tolik blízký. Umožňuje jim hrát si s dějem – děti můžou samy zvolit, jak budou při čtení postupovat o čem chtějí číst a v jakém pořadí. Součástí knihy je i CD Písněfoss, které Míková spolu se svými dětmi a svou kapelou "Zuby nehty" k příběhu nahrála.

Ukázka z knihy

Já vlastně nevím, kde jsem se tam vzala. Ten den jsem normálně vyšla před náš barák, že si trochu zaskejtuju, mám totiž svůj skejt a zkouším to na něm. Někdo si myslí, že se to pro holku nehodí, ale já to neposlouchám. Rozjela jsem se a pak jsem se protočila. Protočila jsem se a to bylo všechno. Nikdy před tím se mi to nepodařilo, protočit ve vzduchu skejt a dopadnout zas na nohy. Měla jsem chvíli dojem, že ten skejt je delší, než normálně bývá. Zvláštní… A najednou jsem byla tam. V jinym úplně světě…

/…/

Všechno, co jsem tam prožila, bylo zvláštní. Napadaly mě tam zvláštní příběhy, zvláštní písničky, zvláštní obrazy, v hlavě mi kroužily zvláštní myšlenky, z pusy vylézala zvláštní slova, i jsem zvláštně chodila, když jsem tam byla, a zvláštně jsem jedla a pila a zvláštně jsem hýbala rukama… Protože tam bylo zvláštně, jinak než tady.

Tak jsem si řekla, že začnu psát tuhle knihu.

Konec.

MÍKOVÁ, Marka. Knihafoss. Praha : Baobab, 2007. 116 s.