Myši Natálie Mooshabrové

Autor: Ladislav FUKS

ŽánrRomány
Doporučil(a)PhDr. Alena PŘIBÁŇOVÁ, Ph.D.

Napsali o knize:

V souvislosti s prózami Ladislava Fukse jsou často užívána adjektiva "bizarní" či "groteskní" - a právě taková je také atmosféra románu Myši Natálie Mooshabrové, vyprávění o nejasných událostech odehrávajících se v posledních týdnech života Natálie Mooshabrové, osamělé vdovy, která si přivydělává opatrováním hrobů a zdarma vypomáhá v Péči o dítě, organizaci dohlížející na nápravu delikventních dětí. Příběh s detektivní zápletkou se odehrává v temném prostředí blíže neurčené totalitní a policií střežené země, v níž technický pokrok kontrastuje s celkovou chudobou a odevzdaností většiny obyvatel; dramatické napětí textu podtrhuje osobitý Fuksův styl, pracující s návratnými motivy a zdůrazňováním detailů, který románu propůjčuje velmi zvláštní optiku.

Ukázka z knihy

A pak tam - až na konci - seděla jakási stařena. Byla v černozlatém šátku, černé jupce a dlouhé černé lesklé sukni. Na nohou měla střevíce bez kramfleků a na klíně menší tašku. To byla Natálie Mooshabrová.

/.../

Lothar Baar a Rolsberg strnuli. Strnula i paní Mooshabrová. Avšak dřív než se Lothar Baar a Rolsberg mohli vzpamatovat, dřív než se mohla vzpamatovat paní Mooshabrová, Nabule za velkého smíchu hmátla na stůl do mísy koláčů, drapla jeden a praštila s ním na strop. Koláč se od stropu odrazil jako malý míček, spadl na stůl do květin a svíček a tvaroh se z něho sypal na ubrus, i hrozinka, co byla uprostřed. A pak, za obrovského smíchu, Nabule drapla celou mísu, skočila s ní k oknu a hodila ji i s koláči na koně. A pak chytla víno a křikla k dolní části stolu:

"Tak už, kristepane, jdeš? Už jdeš kropit hřbitov? Už jdeš k dětem? Maž!"

Paní Mooshabrová, která dosud seděla strnulá a nehybně hleděla na ubrus, se teprve teď trochu probrala. Zachvěla taškou v ruce, vstala a pomalu šla ke dveřím. Šla a vypadala skoro jako starý uschlý strom. A lokál se strašlivě rozkřičel.

"Už jde," křičeli, "už jde. Kropit hřbitov."

"Už jde," křičeli, "k dětem."

FUKS, Ladislav. Myši Natálie Mooshabrové. Praha : Odeon, 1977. 310 s.

Komentáře ke knize

Ladislav Fuks

Vělmi mě potěšilo, že doporučujete právě tuto knihu.Ladislav Fuks je skvělý spisovatel, ovšem nejvíce se o něm hovoří jako o autorovi známého Spalovače mrtvol. Myši Natálie Mooshabrové je zajímavá, krásná, trochu tajemná próza. Dokonce to byla první kniha, kterou jsem od L. Fukse četla. Mám ji ve své celkem rozsáhlé knihovně, a to mi připomnělo, že bych si mohla zase po letech přečíst.
Proto - díky za tip!