Sladký svět

Autoři: Ed McBAIN, Evan HUNTER

ŽánrDetektivky
Doporučil(a)Lucie CERMANOVÁ

Napsali o knize:

Tak trochu unikátní kniha napsaná Evanem Hunterem a Ed McBainem, i když jde, pochopitelně o téhož spisovatele. Kniha má dvě části, každou od jednoho "tvůrce", přičemž dodrželi styl pro ně tak typický. Evan Hunter vypráví příběh úspěšného losangelského architekta Benjamina Thorpea, který služebně přicestuje do New Yorku. Noc, kterou zde prožívá nechce strávit sám, ale pořádně si ji užít. Vlastně má jasnou představu, kterou ale objekty jeho tužeb nesdílí. Jeho šarm jako by přestal působit a on se nakonec ocitá v nevěstinci, jehož návštěva končí rvačkou. Frustrovaná lidská troska, která se snaží vyznat se v sobě, zkrátka zcela ve scénáři, jak známe psaní Evana Huntera. Příběh Ed McBaina ja značně dravější. Tři newyorští detektivové z revíru, který jakoby z oka vypadl tomu 87., řeší případ vraždy, jejíž obětí je mladá prostitutka z nevěstince. Právě toho, do kterého vstoupí osudnou noc i Benjamin Thorpe. Ten je momentálně nezvěstný a nejen to ho řadí mezi hlavní podezřelé. Ema Boyleová, která se usilovně snaží přežít v mužském světě a momentálně řeší i velké osobní problémy se zažírá do případu a občas tak trochu zapomíná přibrat své kolegy, což se nesetkává právě s nadšením. A rozuzlení? Zcela šokující. Neobvyklá kniha, napsaná jedním člověkem a přece tak rozdílným stylem.

Ukázka z knihy

Ben si vede adresář v šifrách, kterým rozumí jen on sám. A při jejich luštění je většinou naprosto závislý jen na své vynikající paměti; dokáže si vybavit zápletku a také části dialogů z každého filmu, který kdy viděl. Dokáže vám říct, který film získal Oscara v roce 1946. A je s to si vybavit, kdo prohlásil: "Jen se opovaž, Sase, udeřit toho koně!"

Heather se jmenuje Epsteinová. Je to dvacetiletá studentka architektury a seznámil se s ní letos v dubnu, když pohostinsky přednášel v Cooper Union. Ben je do svého zápisníku zanesl pod jménem Efraim Stein. Heather bydlí tady na Manhattanu a její telefon začíná předčíslím 212. Ale aby převezl slídily, co by chtěli špiclovat v jeho záznamech, zapsal si u ní předčíslí 516. Takže kdyby dotyčný šmejdil vytočil 516 a po něm zapsané telefonní číslo a čekal, že se dovolá Efraimu Steinovi, spojil by se jen s kýmsi v okrese Nassau, kdo nikdy v životě neslyšel o Benjaminu Thorpovi.

HUNTER, Evan, McBAIN, Ed. Sladký svět. Praha : BB art, 2002. 245 s.