Stmívání

Autor: Stephenie MEYEROVÁ

ŽánryDívčí romány, Horor
Doporučil(a)Martina PAVLÍČKOVÁ

Napsali o knize:

Stmívání je světový bestseller americké autorky Stephenie Meyerové. Jedná se o sice mírně naivní, ale čtivě napsaný romantický příběh s prvky hororu. Isabella se stěhuje do ospalého městečka Forks ve státě Washington a zdá se jí, že nudnější místo snad ani nemůže existovat. Ale jen do té doby, než potká tajuplného a přitažlivého Edwarda a zamilují se do sebe. Ovšem má to jeden háček – Edward je ve skutečnosti upír, před kterým není nikdo v úplném bezpečí, ani jeho milá Bella. Jejich vztah je tedy nejen plný lásky, ale také problémů spojených s faktem, že každý pochází z jiného živočišného druhu, a neutuchajícího smrtelného nebezpečí. Tato úspěšná kniha se stala námětem k neméně úspěšnému stejnojmennému filmu.

Osudy Belly, Edwarda a jeho rodiny se dále rozvíjí v pokračováních: Nový měsíc (2), Zatmění (3) a Rozbřesk (4)

Ukázka z knihy

Jestli je Edward upír – nechtěla jsem na to slovo ani myslet – co bych měla dělat? Říct o tom někomu jinému naprosto nepřipadalo v úvahu. Sama jsem tomu nedokázala uvěřit; každý, komu bych to řekla, by mě dal poslat do blázince.

Zdálo se, že existují jen dvě možnosti. První byla poslechnout jeho radu: být rozumná a co nejvíc se mu vyhýbat. Zrušit naše plány a zase ho začít ignorovat tak dalece, jak jen budu schopná. Ve třídě, kde musíme být spolu, se tvářit, jako by mezi námi existovala neproniknutelně tlustá skleněná zeď. Říct mu, aby mě nechal na pokoji – a tentokrát to myslet vážně.

Když jsem zvažovala tuto alternativu, sevřela mě náhlá bolest zoufalství. Moje mysl se bránila a rychle přeskočila k další možnosti.

Nemohla jsem se začít chovat jinak. Konec konců, jestli je nějak… nebezpečný, zatím neudělal nic, aby mi ublížil. Vlastně bych díru do Tylerova nárazníku udělala já, kdyby nejednal tak rychle. Tak rychle, přela jsem se sama se sebou, že to mohly být čiré reflexy. Ale jestli má reflex zachraňovat životy, tak jak může být zlý? namítala jsem. Hlava se mi točila v kruzích bez odpovědi.

/…/

A pochopila jsem, že v tom je moje odpověď. Nevěděla jsem, jestli mám skutečně na výběr. Už jsem v tom vězela moc hluboko. Teď, když jsem to pochopila – jestli jsem pochopila správně – už se svým děsivým tajemstvím nic neudělám. Protože kdy jsem na něj pomyslela, na jeho hlas, na jeho hypnotizující oči, na magnetickou sílu jeho osobnosti, nic jsem nechtěla víc, než být okamžitě s ním.

MEYEROVÁ, Stephenie. Stmívání. Praha : Egmont, 2008. 407 s.

Komentáře ke knize

Dlouho jsem odolávala...

Dlouho jsem odolávala této knize, neboť jsem nechtěla jít s davem. Nechápala jsem, co všichni na Stmínání mají, navíc kritiky film zrovna nepochválili, ale přesto mi to nedalo. Zvítězila nade mnou přirozená lidská zvědavost a tak jsem se podívala nejprve na film a pak okouzlená jím jsem šáhla i po knize a četla, četla a četla. Prakticky jsem ji zhltla.

To samé následovalo i s Novým měsícem, který mám nyní již také předčtený. Když jsem dočetla Nový měsíc, tak se mi téměř začali třást ruce a padla na mě histerie, že nemám ještě koupený třetí díl - Zatmění a že ho nemůžu hned začít číst!!! Zjistila jsem, že jsem na tom příběhu ZÁVISLÁ. Jinak se to popsat nedá. Od knihy se prakticky nelze odtrhnout, nelze dělat nic jiného, než číst dál. Je to velmi silný příběh, který téměř každého, kdo má rád romantiku, tajemno a záhady, pohltí.

Zítra si jdu koupit třetí díl do knihkupectví, takže již zítra budu mít "svou dávku", budu zase klidná a přestanou se mi třást ruce. Na druhou stranu zase nebudu vnímat své okolí, ale co se dá dělat? :-) Jsem závislá a já to nepopírám. Ještě, že už příští týden bude rozbřesk a já se poté, co ho dočtu, budu moct vrátit do "normálního života", snad.

Jinak teď si pořád pouštím píseň Full moon od The black ghosts, která zazněla ve filmu Stmívání. Řekla bych, že je pro něj asi charakteristická...

Nejúžasnější věc

Ahojky,

presto ze je mi uz 22 knizka me uchvatila a film taky. Videla jsem plakaty na film - ha neco o mych oblibenych upirech - koukla na net a zjistila ze uz u nas vysli i knizky. Koupila jsem si prvni dil k vanocum a behem dvou dni jej precetla - proste jsem se nemohla odrthnout kdyz jsem zacala cist. Je to uchvatne. V pulce knizky jsem se byla podivat na filmu v kine takze zvlastni pocit neco vedet, ale ne vse. No a po precteni prvniho dilu jsem bezela do knihkupectvi znova koupit zbyle dva dily. Bohuzel - nebyli - tak uz je mam objednane jen co prijdou dotisky - ale to cekani jsou muka. No a prvni knizku ctu znova - prvni vec co me proste neda spat a nevadi mi cist znovu. Nastesi muj pritel ma se mnou trpelivost a dokonce mi slibil ctvrty dil k narozeninam a dvd hned jak vyjde taky. No neni to zlato?

Muzu vsem vrele doporucit - je to nejlepsi co jsem kdy cetla!!!