Tajemný Skellig

Autor: David ALMOND

ŽánryStarší školní věk (14 – 16 let), Fantasy
Doporučil(a)Prof. PhDr. Svatava URBANOVÁ, CSc.

Napsali o knize:

Tajemný Skellig je skvělá strhující kniha současného britského spisovatele literatury pro děti a mládež Davida Almonda. Hlavními hrdiny jsou desetiletý Michael a jeho nová volnomyšlenkářská kamarádka Mína, kteří ve staré ztrouchnivělé garáži najdou tajemnou podivnou bytost s bělavým obličejem a v černých šatech – "oživlou mrtvolu" jménem Skellig. Díky němu se učí chápat a poznávat svět kolem nich zcela novým způsobem. Pomůže jim v pochmurné každodenní realitě rozlišovat skutečně důležité věci od bezvýznamných malicherností, poznávat skutečné hodnoty života.

Tuto knihu by nebylo vhodné zaškatulkovat jako tvorbu výhradně pro děti. Naopak – podobně jako Harry Potter –může svou originalitou zaujmout i čtenáře dospělého.

Ukázka z knihy

Našel jsem ho v neděli odpoledne v garáži. Den po tom, co jsme se přistěhovali do Sokolníkovy ulice. Zima končila. Maminka říkala, že se nastěhujeme zrovna včas, abychom stihli jaro. Nikdo jiný tam nebyl. Jen já. Naši byli v domě s doktorem Smrťákem a strachovali se o miminko.

Ležel v prachu a špíně za bednami od čaje. Všude kolem je tma. Vypadalo to, že tam takhle leží celou věčnost. Byl špinavý, bledý a vysušený a zdálo se mi, že je mrtvý. Nemohl jsem se víc mýlit. Brzy jsem měl o něm zjistit pravdu, a sice že nikdy na světě neexistovalo jiné takové stvoření jako on.

/…/

Naklonil jsem se přes hromadu beden od čaje a posvítil si za ni a v tu chvíli jsem ho uviděl.

Myslel jsem, že je mrtvý. Seděl s nataženýma nohama a zakloněnou hlavou se opíral o zeď. Byl pokrytý prachem a pavučinami jako všechno ostatní v garáži. Měl hubený obličej. Vlasy a ramena posetá mrtvými masařkami. Posvítil jsem mu do bílého obličeje a na černý oblek.

„Co chceš?“ zeptal se.

Otevřel oči a podíval se nahoru na mě.

Hlas zněl skřípavě, jako by už léta nepromluvil.

„Co chceš?“

ALMOND, David. Tajemný Skellig. Praha : Amulet, 2000. 163 s.