Karolína: stručný životopis šestnáctileté

Autor: Iva PROCHÁZKOVÁ

ŽánryStarší školní věk (14 – 16 let), Dívčí romány
Doporučil(a)Prof. PhDr. Svatava URBANOVÁ, CSc.

Napsali o knize:

Knížka Karolína, stručný životopis šestnáctileté se pozoruhodně vymyká z tradiční tvorby pro dospívající dívky. Jedna z nejznámějších autorek literatury pro děti a mládež Iva Procházková před námi zajímavým způsobem předestírá osudy šestnáctileté Karolíny. Příběh je neotřele vyprávěn formou životopisu, který píše sama Karolína. V životě to měla těžké a i přes své mládí toho hodně zakusila. Ve svém „životopise“ nezachycuje však pouze svoje každodenní radosti a starosti spojené s dospíváním. Snaží se také vylíčit události a osudy lidí, které se odehrávají v jejím nejbližším okolí a mají zásadní vliv na její život. Zaujatě vypráví například o své velké lásce která ji přivedla do neštěstí; o netradičním seznámení svých rodičů; o podivínském dědečkovi či o babičce, kterou kvůli kádrovému posudku vyhodili z baletního soboru Národního divadla. Je fascinující sledovat nezlomnou Karolínu v nelehké situaci – po pádu z kostelní věže se její život obrátí úplně naruby.

Ukázka z knihy

Vám se řekne stručný životopis! Ale jak se rozhodnout, o čem psát a co vynechat? Stručnost, aby bylo jasno, nikdy nebyla mojí silnou stránkou. Mám ráda detaily, poznámky na okraj, odmlky v řeči - všechno to skryté, nedějové, pro mě rozhodující.

Další věc, se kterou budou potíže, je čas. Nejspíš se vám zdá  správné, abych svůj životopis začala druhým dubnem roku 1982, kdy jsem se narodila, já sama však na ten den nemám jedinou vzpomínku. Byl to pátek. Tatínek tvrdí, že pršelo, maminka si pamatuje na sluneční záblesky v okně porodního sálu. Babička, která už tenkrát začala zasahovat do mého života, ví naprosto přesně, že do drogerie na Dejvické ulici, kde v té době pracovala, přivezli barevné nočníky na rozkošných malých kolečkách - něco do té doby v Praze nevídaného. Honem mi jeden koupila, protože se však nemohla rozhodnout mezi modrým a růžovým, vybrala nakonec zelený, čímž výrazně ovlivnila můj osud i vkus. Od raného dětství miluju zelenou.  Dodává mi sílu.  Odvahu k činu. Pokud nemám něco zeleného na sobě, vím, že můžu očekávat smůlu a neúspěch, ne li  horší věci. Tenkrát, když jsem spadla z věže ranovského kostela, měla jsem modré džínsy a žluté tričko. Proto jsem si zlomila bércovou a klíční kost. V kapse mi šťastným nedopatřením uvízl zelený lístek od kina, zmuchlaný a vybledlý praním. Proto jsem se nezabila. To jen tak na okraj.

PROCHÁZKOVÁ, Iva. Karolína: stručný životopis šestnáctileté. Praha : Albatros, 1999. 140 s.

Komentáře ke knize

Karolína

Jedna z knih, které mne při dospívání zasáhly snad nejvíc. Krásná, jednoduchá a přitom tak... plná. Co je ale s podivem, se stejnou chutí jsem si ji přečetla i o deset let později

Poteřbovala bych uryvek na

Poteřbovala bych uryvek na slohovou praci do skoly? je tu nekdo?

delší úryvek

Hezký den,
delší úryvek z této knížky najdete třeba tady: http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/iva-prochazkova/karolina-strucny-zivot.... Ať vám práce jde od ruky... ;-)

redakce Čte(Sy)Rád