Anita Blakeová (sága)

Autor:
Žánry: ,
Tip vložil: Oliii

Je to už patnáct let, co se Anita Blakeová poprvé představila americkým čtenářům. Za tu dobu si vybudovala velmi slušnou pověst a získala spoustu fanoušků po celém světě. V zahraničí vyšlo už 16 dílů legendárních příběhů o Anitě, u nás knihy vydává nakladatlství Triton a zatím jich máme pouze 5 (Provinilé slasti, Rozesmátá mrtvola, Cirkus prokletých, Kavárna šílenců a Krvavé koleno).

V Provinilých slastech se čtenář dostává do jakéhosi alternativního světa moderního typu, kde žijí kromě lidí i upíři, lykantropové a zombie. V USA dokonce dostává vampyrismus punc legality a upíři jsou zde téměř plnoprávnými občany. Neznamená to ale, že by se vzdali svých choutek po lidské krvi. Pokud ale při jejich hrátkách nepřijde někdo o život, nikoho to nezajímá.
A právě v centru jedné z nejsilnějších upírských enkláv, v jižanském městě St. Louis, žije Anita Blakeová. Pracuje jako profesionální oživovatelka mrtvých a pravidelně vypomáhá speciálnímu oddílu policie jako expertka na paranormální zločiny. Ale především je jedním z mála licencovaných lovců upírů, kteří posílají odsouzené nemrtvé definitivně pod kytičky. Z výše uvedeného vyplývá, že její vztah s upírskou komunitou je přinejmenším hodně chladný. Jednoho dne ale upíři náhle mění názor a snaží si Anitou najmout. Neznámý vrah si totiž vzal na mušku právě je…

Ano, Anita Blakeová rozhodně není žádná „tuctovka“ ani „skleníková květinka“. Je typem inteligentní ženy, která si zakládá na své svrchovanosti. Stojí pevně na vlastních nohou a její tvrdohlavost je přímo legendární. Když se k něčemu rozhodne, jde přímo za svým cílem a nehledí na překážky či nebezpečí. Sebeúcta je pro ni přitom důležitější než vlastní život.
Pro roli policejní expertky je vybavena všemi vlastnostmi správného detektiva: má postřeh, cit pro detail, dobrou paměť i kombinační schopnosti a zejména buldočí neústupnost. Poněkud hůře je na tom v citové oblasti. Jako příliš nezávislá žena se vše snaží vyřešit sama a nedokáže požádat o pomoc. Navíc její komunikace s lidmi je mnohdy dost nevybíravá. Diplomacie jí zkrátka moc neříká. Nerada také navazuje hlubší vztahy a od ostatních si udržuje odstup. Ostatně není divu, v jejím okolí se často umírá.

Nesmíme ani zapomínat na její paranormální schopnosti: po rodině své matky má schopnost povolávat mrtvé z hrobů a navíc, díky snaze upíra Jean-Clauda udělat z ní svou lidskou služebnici její síly ještě více mohutní a přidávají se další.
Tím, že autorka vypráví příběh z pohledu hlavní hrdinky, dovoluje čtenáři dívat se na vše Anitinýma očima i poslouchat její drsné, kousavé, ironické a sardonické komentáře právě probíhajících událostí. To vše umožňuje velmi rychlé ztotožnění se s už tak sympatickou postavou, což přináší opravdu výrazný požitek z textu.

Anita je zkrátka taková malá drsná ještěrka, co doma pravidelně spává se svou sbírkou plyšových tučňáků a minimálně jednou zbraní! U koho už dozněla romantika ságy Stmívání jistě ocení trochu šťavnatější Anitu. Krom toho, k dipozici už jsou také komixy od Marvela!

Dejte Anitě šanci, stojí to za to! Určitě by byla také zajímavou předlohou pro seriál:)