• Zajímá Vás, odkud se ČTE_SY_RÁD vzal a kdo se o něj stará?
 • V čem a jak Vám poradí?
 • Proč je vlastně tak sympatický?
 • Čím se odlišuje od ostatních projektů a co umí navíc?

Pak s chutí čtěte, a pak svého rádce hned zaměstnejte!

PROČ "nečteme si rádi"?

Protože nevíme co. Tak prosté to ve skutečnosti je! Knižní produkce neustále narůstá. Dobrých knih je v ní spousta. Ale nás často pouze zavaluje.
Nemáme KDY procházet se po malých knihkupectvích, pročítat recenze, navštěvovat literární kluby.
Nevíme JAK najít "tu pravou". Nazdařbůh se probírat rozsáhlými katalogy knihoven? Obtěžovat neustále přátele, kteří jsou na tom stejně? Pak už lehce zapomeneme, PROČ jsme hledali, a bavíme se jinak. Postupně si přestáváme uvědomovat, CO všechno jsme tak ztratili, nebo jsme nikdy ani neměli šanci v sobě, v druhých, ve světě najít.

Dříve tu byl "sečtělý knihovník". Podíval se, sáhl, měl. Jak přibylo lidí, kteří mohou číst, a především lidí, kteří mohou psát, nemůže už žádný znát dokonale ani všechny své knihy, ani všechny své čtenáře. Nemluvě o tom, že spousta z nás nemá čas spřátelit se se svým "živým" knihovníkem.

Internet se snaží poskytnout alternativy. Mají podobu portálů, databází, komunitních serverů, literárních doupat apod. Cest je mnoho a my tak stojíme uprostřed rozsáhlého literárního labyrintu.
A přesto nečteme. Protože nevíme co.
Kdybychom věděli, čteme. Pro každého čtenáře už někdo knihu napsal.
Jen najít "tu pravou".

KDO Vám touží poradit, milý čtenáři?

Přece Váš osobní rádce! Čtěte dále a hlavně ho hned zaměstnejte. Jistě si ho brzy oblíbíte.
Dostává se k Vám díky projektu studentek KISK FF MU Brno, kde se - ve spolupráci s Ústřední knihovnou FF MU - stává stále sečtělejším a sympatičtějším. Je financován z grantu Ministerstva kultury pro Veřejné informační služby knihoven (VISK 3).

JAK Vám poradí ... A skutečně i Vám?

Vždyť často sami nevíte, co hledáte. Mnohdy dokonce třeba ani netušíte, že hledáte - že Vám "cosi" chybí.
Tak jak to ví on ... ? Je prostě sympatický!

ČTE_SY_RÁD poradí každému: přesvědčenému nečtenáři, který ve skutečnosti jen ještě neví co číst; bloudícímu čtenáři, který už neví "co by"; ; sympatickému knihovníkovi, který si předsevzal být ještě sympatičtější - být svým čtenářům dobrým průvodcem.

ČTE_SY_RÁD je online dostupná elektronické databáze na doporučování čtivých knih.

ČTE_SY_RÁD je sympatický:

 • přehledný a jednoduchý - chápe, že se jednomu dělá z obrovské knižní produkce lehce nevolno. Proto vybírá skutečně jen to nejlepší a řadí jednoduše a přehledně do několika základních kategorií.
 • vstřícný a empatický - nabízí pět kategorií, zvolených tak, aby pro sebe každý našel vhodné kritérium výběru. Ví, že ke knize už je pak jen krůček.
 • neustále aktualizovaný - doufá, že se budete neustále vracet. Aby Vám k tomu dal důvod, nehodlá se válet na hromadách shromážděných knih. I když jsou kvalitní a čtivé, hledá pro Vás stále nové.

ČTE_SY_RÁD nabízí:

 • Nejčtivější napříč žánry - z každého žánru to, co se vám bude nejlépe číst
 • Statistický TOP - nejpůjčovanější a nejprodávanější knihy v České republice za poslední léta
 • Literární ceny - tituly oceněné u nás i v zahraničí
 • Nová krev - defilé začínajících českých autorů a jejich děl
 • Známé osobnosti doporučují - osobní tipy na čtenářský zážitek od známých osobností

ČÍM vším je ještě sympatický?

 • Respektuje, že chceme číst sympatické knihy

  Chce, aby byl Váš výběr co nejautentičtější, jako byste knihu drželi v ruce. Součástí záznamu každé knihy proto je: náhled obálky, anotace či krátký úryvek z textu. 

 • Chápe, že nemáte času nazbyt

  Zkracuje Vaši cestu ke knize! Můžete si ji rovnou zakoupit v elektronickém knihkupectví nebo vyhledat v online katalogu nejbližší knihovny.

 • Ví, že Vás zajímají novinky

  Sleduje pro Vás svět knih a informuje Vás o aktuálním dění, chystaných akcích a knižních novinkách.

 • Zajímá ho, co těší číst právě Vás

  Doufá, že se s ostatními podělíte o knihy, které jsou "ty Vaše", a poradíte ostatním, které literární poklady si určitě nesmějí nechat ujít.

 • Věří také na sílu osudu

  Náhodně Vám nabízí tituly ze své databáze. Třeba právě takto najdete tu pravou. Nebo si alespoň odzkoušíte, co všechno Vám rádce o knihách může prozradit.

 • Chce znát Váš názor

  Zveřejňuje Vaše komentáře ke knihám, čtenářství a současné knižní produkci. Těší se také na Vaše čtenářské dojmy, zážitky a pocity.

 • Rozšíří Váš výběr

  Odkazuje na řadu dalších projektů podobného zaměření.

KDO se o Vašeho rádce s láskou stará?

Garant projektu: PhDr. Petr Škyřík

Redakce ve složení: Bc. Eva Güntherová, Bc. Lenka Havlová, Bc. et Bc. Veronika Kordasová, Bc. Kateřina Petýrková, Bc. Simona Rybníčková, Bc. Stanislava Venturová, Bc. Klára Zemanová, DiS., Mgr. Jana Fialová (Krajská knihovna Vysočiny), Eva Klučinová (Knihovna města Plzně)

Zahradník webu: webdesing studio Intuity webdesign a webmaster Bc. Michal Pazderský

Externí spolupracovníci:

GRAND BIBLIO je informačně-kontaktní měsíčník zaměřený na oblast knižní kultury v širokém rozsahu. Přináší zpravodajství z činnosti knihoven, informace o tvorbě knih, jejich produkci, prezentaci a prodeji. Obsahuje informace o aktuálním dění v těchto oblastech, statistiky, ale rovněž čtení pro nejširší veřejnost – rozhovory s populárními osobnostmi, původní reportáže o všem, co se týká knih, knižní novinky, novinky z oblasti multimédií, knížky jako předmět dramatizace, zhudebnění a zfilmování.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně je největší veřejná městská knihovna na Moravě, druhá největší v ČR. Zřizuje ji od roku 1921 Statutární město Brno. Nabízí rozsáhlý výběr krásné literatury a naučné literatury, novin a časopisů, AV médií a hudebnin, přístup do sítě internetu a elektronickým databázím, služby nevidomým a slabozrakým čtenářům. Knihovní fond dosahuje 800 tisíc knihovních jednotek. Za rok přibývá do fondu 25 - 30 tisíc jednotek. KJM odebírá 250 titulů periodik ve více než 900 exemplářích.  Za rok se v KJM zaregistruje na 40 tisíc čtenářů, kteří uskuteční více než 600 tisíc čtenářských návštěv a 2,4 milionu výpůjček. KJM pracuje systémem ústřední knihovny s 35 pobočkami rozmístěnými na území města.

Odborníci, kteří nominovali čtivé knihy do jednotlivých žánrů v kategorii "Nejčtivější napříč žánry".

Chcete se o našem projektu DOZVĚDĚT víc?

NAPSALI o nás:

ČTENÁŘ měsíčník pro knihovny: Čte(Sy)Rád: ČTEnářův SYmpatický RÁDCE - Nová moderní možnost jak oslovit, zaujmout, pobavit, poučit, přilákat čtenáře?! (rok 2010, ročník 62, číslo 3)

Knihovnicko-informační zpravodaj „U NÁS“: Čte(Sy)Rád, ČTEnářův SYmpatický RÁDce aneb Proč "nezaměstnat" šikovného virtuálního pomocníka při výběru čtivých knížek (rok 2009, ročník 19, číslo 4)

DUHA: Čte(Sy)Rád: ČTEnářův SYmpatický RÁDce – virtuální knihovník k vašim službám (rok 2009, ročník 23, číslo 4)

Kult.cz: Čtěte rádi! (25. říjen 2009)

IKAROS: ČTEnářův SYmpatický RÁDce – nová online databáze na doporučování čtivých knih (7. září 2009)

ZDROJE použité při tvorbě obsahu:

Aleš Brichta & ABBand Antropotyátr – Stránky literárně-hudebního festivalu Antropotyátr – Stránky literárně-hudebního festivalu AudioStory
citarny.cz Česká sekce IBBY – Zlatá Stuha ČSFD: Česko-Slovenská filmová databáze Český rozhlas - Kultura
Festival spisovatelů Praha Grand Biblio Heureka! Můj nákupní rádce HospodářskéNoviny.cz
HOST nakladatelství iLegálně.cz iLiteratura Inflow – information journal
iReport Jiří Dědeček Jiří Žáček – autorské stránky KARPATSKÝ, Dušan. Labyrint literatury. 4. rozš. a upr. vyd. Praha : Albatros, 2008. 541 s. ISBN: 978-80-00-02154-6.
Kniha mého srdce Kniha mého srdce – Česká televize Knihovna Jiřího Mahena Kosmas.cz – internetové knihkupectví
kultura.aktuálně.cz Kulturně-literární revue PANDORA magazLín Magnesia Litera
Měsíc autorského čtení MOCNÁ, Dagmar. Encyklopedie literárních žánrů. 1 vyd. Praha : Litomyšl, Paseka, 2004. 699 s. ISBN: 80-7185-669-X. Nakladatelství Petrov Nekultura.cz
Nevidomí mezi námi Nobelprize.org Novinky.cz - Kultura Obálky knih
Oficiální stránky známých osobností Olga Sommerová – oficiální stránky OSOBNOSTI.cz Popron.cz
Portál české literatury The Pulitzer Prizes Radio Praha: Český rozhlas 7 Radioservis
Reflex Romano hangos Showpark SKČR: Souborný katalog České republiky
Slovník české literatury po roce 1945 Spisovatelé od A do Z Státní cena za literaturu, Státní cena za překladatelské dílo Televize.CZ
Tereza Kostková Tiscali.cz Tomáš Zmeškal Tympanum
Wikipedie – Otevřená encyklopedie zena.SME.sk – spravodajsky server