Děčínská zastavení: Historický průvodce městem

Autor: Hana SLAVÍČKOVÁ

Knihu doporučuje: Městská knihovna Děčín


Javascript is required to view this map.

O knize

Historický průvodce městem přibližuje stručnou formou zajímavá místa, stavební památky, významné osobnosti Děčína. Rozhodně nezbytný pomocník pro návštevníky, ale i obyvatele našeho města.

Ukázka z knihy

55) Pomník Františka Jošta

Na zalesněné skále za Ovčím můstkem (nazývané Schinderwand), přístupné z Albánské ulice, stojí vysoký kamenný obelisk se jménem Franz Josst a s datem 24. 12. 1862. Tehdy zde při lovecké vyjížďce zahynul ranou neopatrného střelce vrchní zámecký zahradník František jošt. Pomník zřídili na místě neštěstí Joštovi přátelé. V posledních desetiletích ležel obelisk shozený pod skalou; v roce 1991 byl opraven a reinstalován.

Jošt byl předním evropským odborníkem v pěstování orchidejí, ale také profesorem pomologie a botaniky na libverdské zemědělské škole, autorem vědeckých prací i učebnic, porotcem evropských květinových výstav (Belgie, Nizozemí, Anglie aj.) a členem mnoha přírodovědných společností.


SLAVÍČKOVÁ, Hana. Děčínská zastavení : historický průvodce městem. 1. vyd. Děčín : Amici Decini : Státní oblastní archiv, 1997. 192 s. ISBN 80-238-1436-2.