Havran z předklášteří

Autor:
Žánr:
Tip vložil: Stáňa

Edith Pargeter pod pseudonymem Ellis Peters vydala skvělé detektivní romány, které se odehrávají v Anglii 12. století. Do středu děje postavila bratra Cadfaela. Cadfael je Benediktínský mnich, který většinu svého života prožil na bojištích, po návratu z Křížové výpravy vstupuje do řádu a žije v Shrewsburském opatství.

Autorka pro své příběhy vybrala neklidné období anglických dějin (1135 – 1145), kdy se král Štěpán pere o trůn s císařovnou Matyldou. Neklidná doba se promítá do života Shrewsburského opatství.

Mnich, který pěstuje bylinky, pečuje o zahradu asi nevypadá jako napínavá četba. Nenechte se zmást, dostal do vínku skvělé vlastnosti - vtip, moudrost, lidskost a poměrně svérázný způsob, kterým řeší vraždy, krádeže, intriky a jiné lidské zapeklitosti v okolí Shrewsbury.Cadfael má na zahradě v opatství chatu, kde suší bylinky a vyrábí masti :
„Benet mezitím pokročil o kousek dál do chaty a rozhlížel se se zvědavostí a jistou úctou po narovnaných lahvích, kelímcích a skleničkách, které zdobily Cadfaelovy police, po ševelících svazečcích koření, které nahoře vzdychaly v lehkých závanech od otevřených dveří, po mosazných vážkách, třech moždířích, jediném bublajícím demižonu vína, malých dřevěných krabičkách a léčivými kořínky a po dávce malých bílých pastilek, které sušily na mramorové desce."

Popis jeho chaty je v některých dílech ještě malebnější,ale nepodařil se mi najít, tak to nechám na vás. Panečku, tam by se unikalo stresu. Už se vidím, jak sedím popíjím vychlazenou bylinkovou limonádu a vyprávím Cadfaelovi, kterak se mi podařilo nezavraždit některého „vypečeného“ čtenáře.

Myslím, že se Ellis Peters podařilo namíchat výtečně vyvážený kokteil, napětí, historických reálii a lidských příběhů. Jestli vás příběhy bratra Cadfaela chytí tak, jako mě, doporučuji Vám přečíst si knihu Margaret Lewis Edith Pargeterová – Ellis Petersová. Autorka detektivních románů z Shrewsburského opatství je zajímavá stejně jako její dílo. Nechá vás nahlédnout pod pokličku tvorby. Ellis po válce navštívila Československo, zamilovala si je a pustila se do překladů českých knih. V závěru této životopisné knihy se dočteme:

„Univerzální vychází z jedinečného a tak tomu je i v díle Edith Pargeterové. Na vrcholu své spisovatelské dráhy dosáhla nejen velké popularity,ale i trvalé úcty svých kolegů. Příběhy o bratru Cadfaelovi dosud vyšly ve dvaceti čtyřech jazycích. Bratr Cadfael pravděpodobně ještě dlouho zůstane v Shrewsbury a v celém pohraničí velmi vlivnou osobností.“