Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění

Autor:
Žánry: ,
Tip vložil: ÁJA

Pokud si chcete osvěžit dějepravu naší země a upřímně se nad tím tragikomickým příběhem zasmát, vřele knížku dopručuji. Dost možná se dozvíte i věci, které Vám ve škole neřekli. (Já jsme se ve škole, mimojiné, nikdy nedozvěděla, jak byl nakonec zavražděn čtyřnásobný český král Jaromír. Oslepený a vykleštěný na rozkaz svých bratrů Boleslava Ryšavého a Oldřicha, několikrát dosazený na trůn a opět z něj sesazený - pokud Vás zajímají poslední okamžiky tohoto smolaře, nalistujte si kapitolu "O nešťastnách bratřích" ;) ).

Zdeněk Šmíd ukazuje naše národní hrdiny i nepřátelé v neobvyklém světle a totiž jako obyčejné lidi, ovládané tužbami, ctižádostí i šlechetnějšími pohnutkami. Postupuje chronologicky od nejstarších legend po události Třicetileté války. Historické události jsou podány jako vtipné příběhy z hlavní postavou, zápletkou i vyvrcholením, avšak příběhy založené na historických pramenech a faktech. Na konci některých kapitol, pak autor (v rámci poznámek pod čarou uvozených nadpisem "Mimochodem") uvádí na pravou míru běžně zažité a často milné představy o průběhu mnohých státotvorných událostí.

Jako každý výklad historie, je samozřejmě i ten Šmídův subjektivní, nicméně Vám určitě dokáže, že dějepis nahlížený v souvislostech je velmi fascinující. Věřím, že při četbě se dozvíte něco nového a nepochybuji, že se dobře zasmějete.