Koněspřežní železnice: České Budějovice – Linec – Gmunden

Autor: Ivo HAJN

Knihu doporučuje: Městská knihovna Kaplice


Javascript is required to view this map.

O knize

Publikace dokumentuje zajímavou technickou památku, která významně ovlivnila život na Kaplicku a v jejím okolí. Stavbu koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Gmundenu, první železnice na evropském kontinentě. Projektantem a stavitelem byl František Josef Gerstner.

Ukázka z knihy

V červnu a červenci roku 1824 podnikl František Antonín Gerstner první vyměřovací práce. Zahájil tak vlastně stavbu první železnice na evropské pevnině. Stala se jí koněspřežní železnice České Budějovice – Linec, která byla nakonec prodloužena až do Gmundenu. Ve své době se nesporně jednalo o velice významný technický počin a to i přesto, že v Anglii byla současně odstartována éra parních lokomotiv. Zkušeností se stavbami železnic bylo žalostně málo a tak stát u zrodu a stavby železnice takové délky, v tak členitém terénu, muselo být pro otce a syna Gertnerovy něco naprosto úžasného. Některé zásady, které při stavbě své železnice vytýčili, platí obecně pro stavbu železnic dodnes.


HAJN, Ivo. Koněspřežní železnice : České Budějovice – Linec – Gmunden. 1. vyd. České Budějovice : Bohumír NĚMEC – VEDUTA, 2004. 153 s. ISBN 80-86829-02-2.