Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Kniholink - odkazy
na další služby

LibraryThing

Kouzlo nechtěného

Autor: Antonín PŘIDAL



O autorovi

Narodil se roku 1935 v Prostějově.
Studoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity obor anglistika a hispanistika
Od roku 1960 byl deset let redaktorem Československého rozhlasu a spolupracovníkem časopisů Host do domu a Světová literatura.
Poté se živil jako překladatel a spisovatel na volné noze.
V době normalizace měl však zakázanou veškerou publikační činnost.
Od roku 1990 pracoval na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění, zde stál u zrodu ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky.
Rozsah jeho díla je tematicky velmi široký zahrnuje poezii, prózu, dramatickou tvorbu i publicistiku.
Za své překladatelské dílo získal již několik ocenění z těch nejvýznamnějších roku 1998 Zlatou stuhu, roku 1999 Cenu Ferdinanda Peroutky a v roce 2007 Státní cenu za překladatelské dílo.

Ocenění:Státní cena za literaturu a překladatelské dílo » Státní cena za překladatelské dílo
Ocenění z roku:2007
Pořadí v TOP 12:.

O knize

Výbor textů z rubriky Kouzlo nechtěného (texty naivistických autorů vzniklé bez uměleckých aspirací), která si získala velkou popularitu koncem šedesátých let v časopise Host do domu. Antonín Přidal, editor knihy, rubriku redigoval až do roku 1970, kdy bylo vydávání Hosta z úřední moci zakázáno. Texty přichystané do dalších čísel tak zůstaly jen ve složkách. Nyní je můžete najít v knize, kterou doprovází barevné reprodukce z unikátní sbírky naivního umění prof. Antona Kollára. Kouzlo nechtěného je — když z klobouku, odkud měla vzlétnout holubice, se vybatolí myš — když před vojáky jako ze škatulky pochoduje státník v kalhotách nad kotníky — když prodej kozy se vylíčí s řečnickým vzletem anebo slohem úředního šimla — když učenec káže o řádu a drmolí páté přes deváté — — když rozevlátá láska se vyznává kostrbatě anebo v učesaných formulích — když slova nestačí proudům vzpomínek a řítí se za nimi hlava nehlava — když vedle velikánů kráčejících dějinami hopsají po svých trasách malinkatí kmáni — a tak dál a tak dál a různě podobně.