Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Kniholink - odkazy
na další služby

LibraryThing

Puklina

Autor: Doris May LESSINGOVÁO autorovi

Narodila se v roce 1919, britským občanům žijícím v perském městě Kermanshah.
Rodina se roku 1925 přestěhovala do Jižní Rhodesie (nyní Zimbabwe) na kukuřičnou farmu.
Doris studovala na Dominican Convent High School, dívčí římskokatolické škole v Harare (tehdejším Salisbury). Školu opustila ve čtrnácti letech, dále se vzdělávala sama.
V patnácti letech opustila domov a začala pracovat jako vychovatelka. Zde se poprvé dostala ke knihám o sociologii a politice a právě tehdy začala i ona psát. V roce 1937 začala pracovat v Harare (Salisbury) jako telefonní operátorka a brzy se provdala za Franka Wisdoma, svého prvního manžela, s nímž měla dvě děti.
Rozvedla se v roce 1943.
Poté se zapsala do komunistické organizace Levicový čtenářský klub (Left Book Club), kde se seznámila s Gottfriedem Lessingem, svým druhým manželem.
Vzali se krátce po svém připojení ke skupině, manželství ale opět skončilo rozvodem v roce 1949
11 října 2007 byla Doris Lessingová prohlášena vítězkou Nobelovy ceny za literaturu. Ve svých 87 letech se tak stala nejstarší osobností, která získala cenu za literaturu a třetí nejstarší, která získala Nobelovu cenu vůbec. Take je jednou z pouhých jedenácti žen, které byly švédskou akademií oceněny v celé historii udílení Nobelových cen. Novinářům sdělila "Vyhrála jsem všechny evropské ceny, všechny do jedné, takže jsem ráda, že se mi to podařilo.

Ocenění z roku:2007
Pořadí v TOP 12:.

O knize

Autorka se (podobně jako ve svých ostatních knihách) zabývá problémy soužití mužů a žen. Příběh o zvláštním rodu Puklin, prastarého kmene, kde se rodí a žijí pouze ženy a kde muže ani neznají, převypráví na sklonku svého života římský senátor. Rod Puklin žije v harmonii a míru až do chvíle kdy se narodí jiné zvláštní dítě: chlapec a celá rovnováha kmene je rázem ohrožena.