Aristokočky

Autor: WALT DISNEY

ŽánrPředškolní věk (do 6 let)
Doporučil(a)Věra ŠTĚPÁNOVÁ

Napsali o knize:

Knížka Aristokočky byla napsána na základě stejnojmenného animovaného filmu z dílny Walta Disneye. Vypráví o unikátní situaci, kdy se výstřední milionářka paní Spořádaná rozhodne odkázat celé své jmění svým čtyřem výjimečným kočkám: kočičí mámě Dámě a jejím koťatům Berlioze, Toulouse a Marii. Stanou se tak z nich kočky-aristokratky - aristokočky. Kočičky však díky tomuto dědictví čeká spousta úkladů a nebezpečí ze strany ošizeného "dědice" lokaje Edgara, který se jich chce za každou cenu zbavit. Proto je odveze daleko za Paříž, kde je ponechá svému osudu. Podaří se zhýčkaným aristokočkám najít cestu zpátky domů k paní Spořádané...? 

Film, a tedy i knížka, byly inspirovány skutečnou událostí, která se stala na počátku 20. století – aristokratické kočičí rodince byl odkázán majetek obrovského rozsahu.

Ukázka z knihy

Paní Spořádaná měla čtyři kočky, které něžně milovala: malého zrzounka Toulouse, šedého Berlioze, sněhobílou Marii a jejich maminku Hraběnku.

/…/

Avšak lokaj Edgar byl jiného názoru… Nahlas by to nikdy neřekl, ale v skrytu duše kočky nenáviděl.

Po jejích darebačinách… …totiž vždycky musel uklízet celý dům. Kdyby alespoň lovily myši, ale kdepak: s myšákem Rokfórem se dokonce kamarádily – no není to příliš?

/…/

Edgar měl uši našpicované a díky trubkovému telefonu vyslechl brzy co neměl:

„Veškeré peníze odkazuji svým milovaným kočičkám.“

To přece řekla jeho paní! A on si myslel, že po ní bude dědit sám! Nechal se ošklivě podvést! Tu ho něco napadlo: za chvíli bude přece večeře… Musí jednat rychle!

/…/

Edgarovi se ulevilo. Zamířil ke košíku s koťaty, popadl jej a opatrně vyšel z domu.

WALT DISNEY. Aristokočky. Praha : Egmont ČR, 1997. 96 s.