Člověk musí hořeti : rozhovor Aleše Palána a Jana Paulase s opatem želivského kláštera

Autor: Vít Bohumil TAJOVSKÝ

ŽánrPublicistika
Doporučil(a)Prof. PhDr. Jiří TRÁVNÍČEK, M.A.

Napsali o knize:

Rozsáhlý knižní rozhovor s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským mapuje celý jeho život. Životní pouť tohoto obdivuhodného muže zrcadlí všechny podstatné dramatické události, kterými prošla česká společnost během 20. století. Opat vzpomíná také na množství významných osobností, se kterými se setkal např.: Jakuba Demla, Václava Havla, Gustav Husáka, Jana Masaryka, Václava Renče, Pavla Tigrida, Františka Tomáška ,Jana Zahradníčka a mnohé další.

Ukázka z knihy

Co se vám vybaví při slově dětství?

Klanečná. Narodil jsem se v malé vesničce nedaleko Havlíčkova Brodu, který se v té době ještě jmenoval Německý. Klanečná, vzdálená sotva hodinu chůze, byla opravdu maličká obec: měla sotva čtrnáct čísel, nebyla tam škola ani kostel. Vesnička to byla dokonce tak malá, že v ní nebyla a dodnes není ani hospoda.

Mé rodiště leží na soutoku Sázavy a Úsobského potoka. Je to krásný koutek země, kterému symbolicky vévodí středověký hrad Lipnice, k němuž jsme vždycky vzhlíželi jako k velikému sídlu minulosti. Traduje se i pranostika, že když je Lipnice zahalena v mracích, bude za pár dní krásné počasí. To se většinou potvrdilo. Klanečná mi přirostla k srdci právě kvůli okolní krajině – polnosti, louky a lesíky se tu nestřídají ve velkých celcích, ale spíš v malých vlnách, kterými krajina jakoby pulsuje.

TAJOVSKÝ, Bohumil Vít. Člověk musí hořeti. Praha : Torst, 2001. 608 s.