Co je v domě

Autor: Táňa KUBÁTOVÁ

ŽánrRomány pro ženy
Doporučil(a)Miloslava MRKOSOVÁ

Napsali o knize:

Řídit se heslem Co je v domě… není pro mě! nečinilo třiatřicetileté Martě nikdy žádné obtíže. Měla spokojený dlouholetý vztah s Milošem a navíc se jí její nový kolega ani nelíbil a pěkně jí lezl na nervy. Jediným mráčkem na jinak blankytně modré obloze je fakt, že Miloš odmítl akceptovat její dobrovolnou povinnost pečovat postiženou sestru. Tato neshoda se nakonec vyhrotí natolik, že Miloš Martu opustí. Nová situace přiměje Martu přemýšlet nad svým dosavadním životem a svoje postoje zásadně přehodnotit.

Ukázka z knihy

Ta dvojice s obličeji a postavami zkreslenými optikou širokoúhlé špehýrky ani vzdáleně nepřipomínala zanícenou náborovou buňku nějaké náboženské sekty. Vyprávět lidem o Písmu svatém chodí většinou dvojice mladých žen s líbeznými úsměvy na rozjásaných tvářích naznačujícími, že budete-li je následovat, podobná blaženost čeká i vás, zatímco postarší narezato obarvená dáma v kostýmku se tvářila spíše unaveně než nadšeně. A vedle ní stojící vyčouhlý hubený mladík působil vysloveně otráveným dojmem. Jenže kdo jiný by zvonil za dveřmi v sedm večer, pokud to zrovna není sousedka, která za vás ráno převzala doporučený dopis?

Marta zajistila dveře řetězem a pak je pootevřela, aby těm dvěma mohla stručně vysvětlit, že snažit se o spásu její duše je pustým plýtváním energií.

„Paní Vaňková?“ zareagovala žena zela v duchu té nejprimitivnější psychologické poučky, že oslovíme-li svůj protějšek jménem, částečně tím oslabíme jeho odhodlání poslat nás k čertu. A je při tom úplně jedno, že jsme si to jméno právě přečetli na dveřích a za minutu už si je nebudeme pamatovat.

„No prosím?“

„Dobrý večer, já jsem Květa Slezáková ze zastupitelstva naší městské části a ráda bych si s vámi pohovořila ohledně dopisů, který jste k nám poslala,“ odrecitovala hbitě a napřáhla k ní ruku, v níž držela objemný fascikl v modrých deskách.

KUBÁTOVÁ, Táňa. Co je v domě. Praha : Petra, 2008. 197 s.