Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Autor: J. R. R. TOLKIEN

ŽánryStarší školní věk (14 – 16 let), Fantasy
Doporučil(a)Věra ŠTĚPÁNOVÁ

Napsali o knize:

Hobit je dobrodružná kniha, ve které se J. R. R. Tolkienovi podařilo stvořit dokonale vykreslený fiktivní svět Středozem obývanou množstvím nejrůznějších fantastických ras a mocných kouzelníků. Hlavní postavou knížky je hobit Bilbo Pytlík, který se, přes svou pohodlnost, zúčastní dobrodružné výpravy plné nebezpečí, jejímž cílem je získat zpět trpasličí poklad, který hlídá v Osamělé hoře strašlivý drak Šmak. Během tohoto nebezpečného tažení získá Bilbo záhadný prsten, který potom hraje klíčovou roli ve volném pokračování této oblíbené fantasy – Pánovi prstenů. Obrovský úspěch knihy Hobit totiž přiměl Tolkiena napsat pokračování tohoto příběhu - monumentální fantasy nesoucí název Pán prstenů.

Ukázka z knihy

Kdysi dávno, jednoho jitra v tišině světa, v němž bylo méně hluku a více zeleně, kdy hobitové byli ještě početní a prospívali, stál Bilbo Pytlík po snídani ve svých dveřích a kouřil z dlouhatánské dřevěné fajfky, která mu sahala skoro až k srstnatým prstům na nohou (pečlivě vykartáčovaných), když tu se jakousi zvláštní náhodou stalo, že šel kolem Gandalf. Gandalf! Kdybyste o něm slyšeli jenom čtvrtinu z toho, co jsem slyšel já, - a já slyšel jenom čtvrtinu z toho, co je o něm k slyšení, - byli byste připraveni na jakoukoli pozoruhodnou historku. Dobrodružné historky se kolem něho přímo rojily, kam jen vkročil, a to tím nejpodivuhodnějším způsobem. Touhle cestou pod Kopec už dlouhá léta nezabloudil, vlastně už do smrti svého přítele Brala, a hobiti už skoro zapomněli, jak vůbec vypadá. Byl totiž pryč za Kopcem a za Vodou ve svých vlastních záležitostech už od té doby, co byli všichni ještě malí hobítkové a hobítčičky.

Toho jitra nic netušící Bilbo uviděl před sebou jenom nějakého starce s holí. Stařec měl vysoký špičatý modrý klobouk, dlouhý šedivý plášť, stříbrnou šálu, přes kterou mu až po pás splýval bílý plnovous, o obrovské černé boty.

"Dobré jitro!" pozdravil Bilbo a také to tak myslel. Svítilo slunce a tráva se svěže zelenala. Ala Gandalf se na něj podíval zpod huňatého obočí, které mu trčelo ještě dál než stinná střecha klobouku. "Jak to myslíte?" zeptal se.

TOLKIEN, J. R. R. Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Praha : Odeon, 1991. 379 s.