Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Kniholink - odkazy
na další služby

LibraryThing

Lingvistické pohádky

Autor: Petr NIKL

ŽánryMladší školní věk (6 – 11 let), Střední školní věk (11 – 14 let)
Doporučil(a)PhDr. Milena ŠUBRTOVÁ, PhD.

Napsali o knize:

Jakkoli zní název Lingvistické pohádky příliš odborně, sám Petr Nikl tyto "jazykové kotrmelce" určil pro čtenáře "trochu starší, ale ne zas tak moc staré". Vstupní branou do říše Lingvízie, kde lidé buď stále čtou nebo něco píší, je sen a spánek, k němuž se ukládá náměsíčná žirafa. Jazykové a literární hrátky s významy i zvukovou podobou slov oscilují mezi bajkou, pohádkou a experimentálním stylistickým cvičením. Humornou pointu Niklových textů ocení i dospělý čtenář.

Ukázka z knihy

POHÁDKA O SPRŠE

Po maškarním plese šla zvířata v maskách do sprchy v pořadí: Ostrochod, Mravkostaj, Ptakohlav, Velrožec, Hranolev, Lenorep, Smrtipysk a Nosobloud, a takto si spolu spiklenecky povídala:

"Poslyš, Ostrochode," řekl Mravkostaj, "ty to nemáš špatné, vidíš všechno vzhůru nohama a ještě nemusíš nikam spěchat."

"To se teda pleteš, Mravkostaji," odpověděl Ostrochod, "taky si někdy pěkně zaručkuji, pro tebe jistě není takový problém to své tělíčko někam schovat..."

"Ty, Ptakohlave," rozčiloval se Velrožec, "já už se pomalu neunesu, tobě stačí jen tak ledabyle mávat křidélky a ještě si drze sedneš na můj nos!"

"Nemysli si, Velrožče," zasmál se Ptakohlav, "ty si taky užíváš řeky, která tě nadnáší a nic po tobě nechce. Tebe zas hned tak něco neodfoukne..."

"Hranolve," obdivně skuhral Lenorep, "proplouváš pískem, jako by to byla voda, zdaleka nejsem tak rychlý jako ty."

"Hohó," zasmál se Hranolev, "ale krunýř mi nepůjčíš, jsi v něm jako v pevnosti, kdežto já se musím pořád skrývat..."

"Smrtipysku," posmíval se Nosobloud, "kdes přišel k té parádě, ani ta maska tě nezachrání!"

"Moc se nesměj, Nosobloude," opáčil Smrtipysk, "ty jsi to s tím hrbem taky zrovna nevyhrál... a nežvýkej, když mluvíš..."

To už se ale všichni koupali, stříbrný vodopád se tříštil o skálu, voda rozpouštěla jejich masky a v jejích drobných kapičkách leskla se duha. Uhodnete, jaká zvířata lezla ze sprchy?

NIKL, Petr. Lingvistické pohádky. 1. vyd. Praha : Meandr, c2006. 55 s.