Super koťata

Autor: Lenka LANCZOVÁ

ŽánrStarší školní věk (14 – 16 let)
Doporučil(a)Věra ŠTĚPÁNOVÁ

Napsali o knize:

Lenka Lanczová je asi nejoblíbenější autorkou oddechové literatury pro dívky. Román Super koťata pojednává o každodenních starostech a radostech tří dospívajících kamarádek. Patnáctileté slečny právě končí povinnou školní docházku a čeká na ně „velký“ svět. Musí se rozhodnout, co si počít se životem, což někdy není vůbec jednoduché. Objevují se první milostné nástrahy a nádavkem jim osud přichystal nejedno trápení a dokonce i jednu skutečně dramatickou zkoušku.

Super koťata je jedna z mnoha knih Lenky Lanczové, která nijak nevybočuje z autorčina typicky příjemného a čtivého způsobu psaní. Proto fanouškům (a hlavně fanynkám) tohoto typu literatury můžeme vřele doporučit kteroukoliv z knih zmíněné autorky.

Ukázka z knihy

"Jdi první!"

"Já? Jdi ty!"

Podívám se na kamarádku s lehkým opovržením. "Pavlo, ty seš fakticky nemožná! Nevím, proč bys nemohla vejít první!"

Uchichtne se. "Nápodobně."

Chvíli se měříme očima, pak vylovím z kapsy bundy hřeben a za svitu tepané lampy visící před vchodem do Lojdovic vilky se asi po osmnácté přečešu. Odlesk mosazné jmenovky nad poštovní schránkou mi vrátí nejasný obraz poněkud vyplašené tváře s přehnaně nalíčenýma očima.

"Dobrý," ujišťuje mě Pavla a její soud je zkreslený. Vůbec to není dobré! Poslední dobou trávím před zrcadlem celé hodiny a s hrůzou si uvědomuji stále víc a víc, že mi k tomu, abych si mohla říct dobrý, šíleně moc chybí. "No tak, Katko!" Přece nebudeme trčet na ulici, je kosa."

"A co ti brání vzít za kliku a vejít?"

Handrkujeme se jako na trhu další půlhodinu. Mám všeho akorát, nadechnu se, otočím koulí a dveře se před námi pohostinně otevřou. V bohatě osvětlené chodbě podle změti poházených pánských i dámských bot usoudíme, že návštěvnost je pěkně početná, nasvědčuje tomu ostatně i rachot decibelů, křik a smích. Váhavě se zujeme, odložíme bundy, vyměníme si pohledy a po špičkách se krademe k široce roztaženým koženkovým dveřím velkého pokoje v přízemí.

LANCZOVÁ, Lenka. Super koťata. Líbeznice : Víkend, 1996. 254 s.