Višňový sad

Autor: Anton Pavlovič ČECHOV

ŽánrDrama
Doporučil(a)PhDr. Lenka JUNGMANNOVÁ, Ph.D.

Napsali o knize:

Tragikomedie je příběhem o rozpadu starého patriarchálního systému a nástupu buržoazie, jehož konkrétní metaforou se stává starý ruský sad. Zchudlá Raněvská se vrací z Paříže, ale protože ona i její bratr Gajev umějí jen dělat dluhy, přijdou v dražbě o dům i o krásný sad. Ironií osudu jej koupí obchodník Lopachin, jehož předci na panství sloužili a který jej hodlá zpeněžit, totiž rozparcelovat na pozemky. Raněvská chtěla dát Lopachina dohromady s nevlastní dcerou Varjou, ale k domluvě zdánlivou náhodou nedošlo. Generačně založený konflikt přináší ještě pohled do nitra optimistické dcery Ani, která má ještě naivní vyhlídky, a naopak mírně cynického "věčného" studenta Trofimova. Společenskou tematiku, a tak je to u Čechova vždy, zde totiž podporují vhledy do nitra postav, které řeší život v detailech, ale celek jim proklouzává mezi prsty.

Ukázka z knihy

Trofimov: Jestli vám dneska panství prodali nebo neprodali - copak to není jedno? S ním už je stejně dávno konec, vrátit se už nic nedá, všechno je dávno pryč. Uklidněte se, upřímně vás prosím. Proč si něco nalhávat, člověk se musí aspoň jednou v životě podívat pravdě do očí.

Raněvská: Jaké pravdě! Vy vidíte, kde je pravda, a já jsem snad slepá, já nevidím nic? Směle řešíte veškeré důležité problémy, ale poslyšte, hochu, není to náhodou tím, že jste mladý, že jste ještě žádný z těch vašich problémů nepocítil na vlastní kůži? /.../ Je mi dneska těžko, to si ani neumíte představit. Tady je na mě hlučno, srdce se mi sevře při každém zvuku, celá se chvěju, a odejít do svého pokoje taky nemůžu, sama se tam v tom tichu bojím...

ČECHOV, A.P. Višňový sad, in Čechov, A.P., Mrožek, S.: HRY, sv. 5, přel. Leoš Suchařípa, Hradec Králové 2001, s. 43-44.