Zdravý nemocný

Autor: MOLIÉRE

ŽánrDrama
Doporučil(a)PhDr. Lenka JUNGMANNOVÁ, Ph.D.
Plný text knihy:http://ld.johanesville.net/moliere-02-zdravy-nemocny?page=2

Napsali o knize:

Starý Argan je hypochondr, který se ze šetrnosti rozhodne provdat dceru za synovce svého lékaře. Angelika ovšem miluje jiného, jenž se k nim vloudí v převleku učitele hudby. Středem domácnosti - i středem hry - je ovšem služka Tonička, která se převlékne za lékaře a ordinuje pánovi samé drastické operace. Ten se navíc nechá přemluvit, aby předstíral smrt, a tak odhalí nekalé úmysly jeho mladé manželky, zatímco dcera naopak svou lásku k otci osvědčí. Hra má také prolog a taneční mezihry, včetně groteskního obřadu doktorské promoci. Drama se pomocí prostředků tzv. charakterové komedie a pomocí směšné komolené řeči postav (včetně jejich jmen), mimořádně trefně vysmívá sobecké tyranii a chorobnému lpění na zdraví. Sám autor však v době jejího vzniku prožíval těžkou krizi a v roli Arganta při jedné z repríz také zemřel.

Ukázka z knihy

Tonička (jako lékař): Trulantus, trulanta, trulantum! Vy musíte pít víno čisté, aby vám zhoustla krev, kterou máte příliš řídkou. Jíst pak musíte pěkně prorostlé hovězí, hodně tučné vepřové a plnotučný holandský sýr. A dále krupici, rýži, kaštany a oplatky za účelem správného vázání. Já vám pošlu některého ze svých lidí, a dokud budu v Paříži, čas od času se na vás podívám.

Argan: Ó, to vám budu náramně zavázán, pane doktore!

Tonička: Co to, u všech ďasů, děláte s tou rukou tady?

Argan: Co to, prosím?

Tonička: Copak nevidíte, že využívá veškeré potravy sama pro sebe a brání tím druhé ruce v náležitém vývinu?

Argan: Ano, ale já tu ruku potřebuju.

Tonička: A tady to pravé oko bych si dal vypíchnout, být vámi.

Argan: Dát si vypíchnout pravé oko?

Tonička: Copak nevidíte, že je na závadu levému a odnímá mu všechnu výživu? Poslechněte mne a dejte si je co nejdřív vypíchnout. Uvidíte potom levým okem daleko jasněji.

MOLIÉRE. Zdravý nemocný, přel Svatopluk Kadlec, in Moliére: Hry, svazek IV., Praha 1956, s. 334-335.