Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Kniholink - odkazy
na další služby

LibraryThing

Novináři

Děj humorné movely je zasazen do redakce inzertních novin Pražský den, kterou řídí jejich majitel Schauer. Redakce má jen málo zaměstnanců a v podstatě prosperuje, každý se ale snaží, co to dá, aby vynikl. Hlavní postavou se vbrzku stává vychrtlý obrýlený intelektuál se zelenou pletí žijící stále s přepečlivou maminkou Jiří Šourek. Právě on, v zoufalství, čím a jak oživit kulturní rubriku, dostane do rukou dopis, který napsala ministru Rosenheimovi jeho milenka. Vzpomíná na příjemně strávenou dovolenou s ženatým ministrem. Jiří udělá z dopisu zprávu dne - a spouští tím celý řetězec skandálních odhalení, komických situací i osudových přehmatů...

Ukázka z knihy

Kdyby byl ministr vnitra Rosenheim zachoval chladnou hlavu a příroda mu nadělila více prozíravosti a inteligence, mohl by jednoduše vydat prohlášení, že řeči v Pražském dni jsou lživé, vymyslet spolu se svým právníkem psychologickou fintu, jak manželku přesvědčit, že rozvod by jí silně uškodil, a Lucii vůbec nekontaktovat. S největší pravděpodobností by celá věc pozvolna během týdne usnula.
Jenomže Rosenheimovo jednání je vláčeno vrozenou ješitností a majetnickým komplexem, který ve svých úvahách mylně zaměnuje s vášností. Rád si připomíná úryvky z charekteristiky Štírů, typu
„Bývají mstiví a sebemenší křivdy si dkouho pamatují. Zraníte-li Štíra, získáte si věčného nepřítele...“ A má pocit, že jim musí za každou cenu dostát.
Šíp jeho pomsty zasáhne oba vinné cíle. V první řadě Lucii a v té druhé--- kdo že ten článek napsal? Rosenheimův zrak padne na jméno uvedené na straně 9.
„Šourek,“ pronese ministr tiše a zní to, jako by v ústech převalil shnilou bramboru. „Jiří Šourek.“