Šternův pokus milovat

V pořadí druhá kniha Davida Zábranského Šternův pokus milovat představuje „lázeňskou novelu“, která se odehrává v průběhu několika dnů na filmovém festivale v Karlových Varech. Příběh je vyprávěn třicetiletým Bertrandem Šternem, který se rozhodl opustit svůj dosavadní život v Praze a najít si novou „lásku“. Kniha je protkána mnoha úvahami (láska, pornografie, móda, společnost aj.), přičemž nabízí cynický a provokativní pohled na svět.

 

 

 

Ukázka z knihy

"U Vřídla jsem nasedl na festivalový autobus, plný uvolněných milovníků filmu, tak uvolněných, jako by po hlavě spadli přímo do centra. Další po hlavě přímo do centra… Tužky, kterými škrtají ve svých programech, za jízdy… Filmy, filmy, filmy… Čekají, že něco uvidí, klenoty. Krásná grafika. Někdo na to má, někdo ne, je třeba se podívat, jak kdo vypadá… Modulace hlasu… Která slova jsou určená známým, která neznámým? Neznámým, Bertrande, většina z toho, co říkají, je určená tomu, kdo to říká, a pak neznámým, Bertrande. Ti všichni jsou tady kvůli tobě, Bertrande… Moje nervy…

 

Konečně jsem se dostal do svého pokoje v hotelu Festival.

   Třílůžkový pokoj, ale platím si ho sám. Chtěl jsem pokoj, nechtěl jsem… Tak jsem k sobě mluvil, když jsem se sprchoval.

   Nechtěl jsem s sebou nikoho, kdo by mi bránil v tom, abych si vybral, s kým budu spát. Dvě postele čekají na tu, kterou potkám, bude krásná, jediná. Čistá, v její minulosti nebude žádný kaz. Až mě potká, strhne se, popadá. Nebude muset trénovat, protože bude všechno znát, od přírody, od boha. Udělá, o co ji požádám. Nebudu ji muset o nic žádat, protože naše těla si budou povídat. Porozumíme si."

(kpt. 2, s. 77)