Osamocení 12

Autor: Arsen REVAZOV

Doporučil(a)redakce ČTESYRÁD
Tématická sadaKnížky od Ježíška: ví, které budeme číst rádi

O knize

Inteligentní, místy hodně černý humor a dokonale zamotaná kriminální zápletka, jejíž nitky vedou z Moskvy do Jeruzaléma, k lovcům lebek z amazonských pralesů a jejich šamanům kouzlícím s kořenem mandragory i k přísně střeženým kódům egyptských faraónů, jsou hlavní atributy Revazova napínavého románu. Jeho hrdinové se dostanou až do pracovny šéfa vatikánské Svaté Inkvizice (k postavě o to zajímavější, že jí jako reálná předloha posloužil současný Svatý Otec), do nefalšovaného moskevského vězení i psychiatrické léčebny. Nechybí vzrušující milostné intermezzo ani průnik do fantasmagorické dimenze tajné sekty v chrámu vybudovaném z opuštěné stanice moskevského metra.

Kniha získala mezi čtenáři přezdívku „ruská Šifra mistra Leonarda“ kvůli žánrové příbuznosti se světově oblíbeným bestsellerem. Ve skutečnosti „Šifru“ přesahuje stylově i myšlenkově a nabízí pestrý jazyk s bohatou škálou významových rovin, čímž vědomě navazuje spíše než na západní bestsellerovou produkci na kořeny moderní ruské literatury.

Napsali o knize:

Ruský autor Revazov vsadil ve své prvotině „Osamocení 12“ na kombinaci stylů - detektivku obohacenou tajemstvím a doplněnou o historický kontext. Na scénu se dostává historie, která neměla být nikdy vyjevena a tajemství, které se neměl nikdo dozvědět. Děj plyne velice rychle, autor nechává čtenáře nahlédnout do moderní ruské společnosti. Revazov bývá označován za ruského Daniela Browna (Šifra mistra Leoparda, Andělé a démoni) – čtenářům nezbývá než posoudit, zda je toto srovnání objektivní.