Pokání

Autor:
Žánry: ,
Tip vložil: Katka Hošková

Jak jsem tady už kdysi psala, často se ke čtení nechám inspirovat filmem. Tak tomu bylo i u knížky Pokání, po níž jsem sáhla pod dojmem skvělého filmu. Jak kniha, tak film na mě hodně zapůsobil. Příběh vypráví o tom, jak jedno nešťastné nepochopení událostí v hlavě třináctileté dívky, která si naprosto nesprávně vysvětlí vztah její starší sestry s kamarádem z dětsví, dokáže změnit život několika lidem (včetně jí).

Briony, která se v rodinném sídle většinou věnuje psaní povídek o lásce, má díky tomu velkou představivost. A tak když zahlédne starší sestru Ceciliii, jak se na zahradě pohádá s jejich dlouholetým kamarádem Robbiem a posléze je přistihne při milostném aktu v knihovně, vysvětlí si vše po svém a v hlavě si utvrdí, že Robbie je sexuální maniak. Vše vyhrotí tím, že Briony Robbieho obviní ze zneužití svojí patnáctileté sestřenice Loly. K obvinění však dojde pouze na základě Brioninina mylně získaného dojmu, neboť ve tmě nemohla vidět, kdo byl opravdovým pachatelem.

Ačkoliv prohlašuje, že je nevinen, Robbie je odsouzen. Aby se vyhnul vězení, odchází do války. Po pár letech, když si Briony již dávno uvědomí, že udělala chybu, se snaží odčinit to, co způsobila svojí sestře i jejímu milenci. Na pozadí válečných událostí sledujeme Briony, jak pracuje jako zdravotní sestra ve vojenské nemocnici a Robbieho, který se snaží přežít na francouzské frontě u Dunkerque.

Rozuzlení samozřejmě neprozdradím, nicméně můžu určitě říct, že je zcela nečekané a mě rozhodně tento konec uchvátil. Můžu doporučit jak knížku, tak film, protože obojí je výborné. Knížka navíc nabízí skvělý pohled do duševních pochodů jednotlivých postav, jimž autor věnoval dost vepký prostor.