Press enter

Autor:
Žánr:
Tip vložil: Program

John Varley je pro mě autorem nezapomenutelných povídek. S nejzajímavějšími z nich se setkáváme v této knize pojmenované podle nejdelší z nich.

Mé oči se za mnou zavřely, Létající komando, Překupník, Vrah barbie, Stiskni enter. Všechny tyto povídky jsou ověnčeny nějakou tou cenou (Hugo/Nebula/Locus award). Povídka Mé oči se za mnou zavřely je neskutečně jemný příběh z drsného světa, ve kterém se hlavní hrdina setkává s komunitou slepých a hluchých, kteří znají jen jediný způsob komunikace - tělem.

Létající komando je na druhou stranu povídkou, která si nebere servítky (minulý týden mi v noci odpadl jeden prst...), a která pracuje s tématikou cestování v čase.

Překupník je povídka o vypravěči. Víc říct nemůžu, protože bych prozradil moc. Každopádně je to další povídka, která překvapí svým duchem.

Vrah barbie je však povídkou o komunitě "barbie" (což je přezdívka náboženské sekty Standartizovaných - což jsou lidé zbaveni svého jména, identity a všichni jsou chirurgicky upraveni tak, aby vypadali stejně). A právě v této kolonii dojde k vraždě. Jedna barbie před zraky kamer a přihlížejících rozpárá druhou. A kolotoč vyšetřování může začít.

A na závěr snad nejlepší povídka Stiskni enter. Nevím co k ní napsat, protože ve mě zanechala nejsilnější zážitek.

Všechny tyto povídky byly napsány v rozmezí let 1976 - 1981 a stále, dle mého zcela neskromného názoru, patří mezi skvosty sci-fi literatury. V knihovnách MU se mi ji nepodařilo najít, ale existuje v elektronické podobě (kde byly opraveny nestoudné překlady jako "podzemní žaláře a draci" (Dungeons&Dragons)).

Zkrátka vřele doporučuji :)